Bursa
Açık
22.7°

Uludağ'daki kayıp dağcıların ekipmanları yetersizmiş!

BURSA , 04 Aralık 2019 Çarşamba, 17:50

Bursa Uludağ'da kaybolan iki dağcının son görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde kaybolmadan saniyeler önce birlikte görüntülenen iki dağcının uzun süre konuştuktan sonra aynı yöne birlikte hareket ettikleri görülüyor. Kayıp iki dağcının üzerilerindeki kıyafetlerin dağ şartlarında yürüyüşe elverişli olmadığı da belirtildi. Bursa Valisi Canbolat, "Şu ana kadar herhangi bir emareye, delile rastlamadık" dedi. Öte yandan dağcıları aramak için giden ve haber alınamayan 6 kişilik AKUT ekibine ulaşıldı.

Uludağ'daki kayıp dağcıların ekipmanları yetersizmiş!

Bursa Uludağ'da 3 gün önce doğa yürüyüşüne çıkıp sisli havada kaybolan dağcı 2 arkadaşın kaybolmadan saniyeler önceki son görüntüleri ortaya çıktı. Mert Alpaslan (31) ve Efe Sarp'ın (37), Oteller Bölgesi'nden uzaklaşmadan önceki son görüntüleri çevredeki bir otelin güvenlik kameralarına yansıdı.

DAĞCILARIN EKİPMANLARI YETERSİZMİŞ

Görüntülerde, zeminin karlı ve havanın yoğun sisli olması dikkat çekerken 2 arkadaşın uzun bir süre ayakta konuştuktan sonra birlikte aynı yöne doğru yürüdükleri görülüyor. Ayrıca yine görüntülerde kayıp 2 dağcının üzerilerine giydikleri kıyafetlerin zorlu dağ şartlarında yürüyüşe uygun olmadığı dağcıların eldivenlerinin bile bulunmadığı dikkat çekiyor.

İstanbul'dan Bursa'ya 1 Aralık'ta gelen ve araçlarını Uludağ Jandarma Karakolunun yanına park ettikten sonra zirve istikametine yürümeye başlayan Mert Alpaslan ve Efe Sarp, bir süre sonra sisin bastırması nedeniyle kaybolmuş, ihbar üzerine arama çalışması başlatılmıştı. 3 gündür arama çalışması hız kesmeden devam ederken şuana kadar dağcıların bir izine rastlanılmadı. Uludağ'da 260 kişilik resmi ve sivil kurtarma ekibiyle arama çalışmaları sürüyor.

VALİ CANBOLAT'TAN AÇIKLAMA

Arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili Bursa Valisi Yakup Canbolat açıklamalarda bulundu.

Canbolat, "Hem resmi personel hem de sivil kurtarma ekiplerinden oluşan 260'a yakın personelimizle arama devam ediyor. Şu ana kadar herhangi bir emareye, delile rastlamadık" dedi.

Vali bugüne kadar yapılan çalışmaların değerlendirildiğini ve aramanın devam edeceğini söyledi.

KAYBOLAN AKUT EKİBİNE ULAŞILDI

Öte yandan dağcıları aramak için giden ve haber alınamayan 6 kişilik AKUT ekibine ulaşıldı.

İki dağcı Mert Alpaslan (31) ve Efe Sarp (37) pazar günü Uludağ'a tırmanış yaparken kaybolmuşlardı.

VALİLİKTEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

"01.12.2019 tarihinde Uludağ'da zirveye doğru yürüyüşe çıktıktan sonra haber alınamayan iki dağcı için başlatılan arama çalışmaları ile ilgili olarak;

03 Aralık 2019 günü saat 23.00'den itibaren kar yağışı devam etmekte olup kar kalınlığı yaklaşık 20 cm'dir.

04 Aralık 2019 günü saat 07.00 itibariyle Uludağ bölgesinde hava kapalı ve sisli olduğundan, arama faaliyetine katılan (1) JİKU (Jandarma İnsanlı Keşif Uçağı), (2) Helikopter, hava durumuna göre yapılacak değerlendirme sonucunda faaliyetine devam edecektir.

Karadan arama ve kurtarmaya katılan birlikler ise; (9) J.Asys.Timi, (7) JÖH Timi, (2) JAK Timi olmak üzere (159) personel, ayrıca (25) AFAD personeli ve (75) Sivil Arama ve Kurtarma ekibi ile birlikte toplam (259) kurtarma personeli ile aktif olarak iki dağcıyı arama çalışmalarına yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle hava şartlarının müsaade ettiği durumlarda devam edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."