Bursa
Çok Bulutlu
22.8°

Uludağ'da kar gecikti, sezon sekteye uğradı!

GÜNCEL , 09 Ocak 2020 Perşembe, 16:18

Geç gelen kış, kayak turizminin merkezi Uludağ'da sezonun da geç açılmasına neden oldu. İşletmeciler ve çalışanlar geç başlayan sezon dolayısıyla beklediklerini bulamazken, Türkiye Kayak ve Snowboard Antrenörleri Derneği Başkanı Yahya Usta, dağın sorunlarının çözümü için 'ortak akıl' önerisi getirdi.

Uludağ'da kar gecikti, sezon sekteye uğradı!

Türkiye Kayak ve Snowboard Antrenörleri Derneği Başkanı Yahya Usta, beklenen kar yağışının geç gelmesi sebebiyle sezona yaklaşık bir ay geç başladıklarını dile getirerek, "Uludağ'ın pozisyonu diğer bölgelere göre farklı. Uludağ, suni karlandırmaya ihtiyaç duymayan ve bu örtüyü uzun süre muhafaza edebilen bir bölge. Ancak kış mevsiminin mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve kar yağışının geç kalması hepimizi olumsuz etkiledi" dedi. Yahya Usta,kış turizminin kalbi olarak nitelendirdiği Uludağ'da en büyük beklentinin sömestr tatili olduğunu sözlerine ekledi.

SORUNLAR BİRLİKTE ÇÖZÜLMELİ

Uludağ'da bazı eksiklerin bulunduğunu ve bu eksiklerin acil çözüme kavuşması gerektiğinin altını çizen Yahya Usta, "Üzülerek söylüyorum ki Uludağ'da pist güvenliği yok. Ayrıca skipass ücretleri konusunda da bir düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Bu konuda ücretlendirme yapılırken Avrupa'dan ziyade Türkiye'deki kayak merkezleri ölçüt alınmalı. Vatandaşlarımızı kendi tatil bölgelerimizde tutmalıyız. Ülke bazında indirim yapılmalı. Diğer bölgelerde cüzi rakamlardan ibaret olan skipass, Uludağ'da standardın çok üzerinde. Bu konuda yapılacak düzenlemede biz de taşın altına elimizi koymaya ve fedakarlık yapmaya hazırız" değerlendirmesinde bulundu. Vali ve yerel yönetimin tüm paydaşlarının Uludağ'a gelerek, bölge sakinleri ile birlikte değerlendirme yapmasının ve sorunların birlikte çözülmesinin önemine vurgu yapan Yahya Usta, "Uludağ kıymetli bir hazine. Hep birlikte sahip çıkmalıyız" diye konuştu.

KAYIPLAR 2-3 GÜNDE BULUNURDU

Kayak ve snowboard hocalarının geçmiş dönemlerde arama-kurtarma faaliyetlerine de katıldığını ancak son zamanlarda uzak tutulduklarını kaydeden Yahya Usta, "Kayak hocası olmadan önce, gençliğimizde milli forma ile bu ülkeye hizmet ettik. Ancak işimiz sadece kayak hocalığı olmamalı. Arama kurtarma konularında eğitmen olarak görev yapabiliriz. Hatırlarsınız, geçtiğimiz ay Uludağ'da bizi derinden yaralayan kayıplarımız oldu. Eğer bizden destek istenseydi, kayıp arkadaşlarımızı 2-3 gün içerisinde bulabilirdik. Çünkü biz, bu dağı çok iyi biliyoruz. Güvenliğe ilişkin konularda koordineli davranmalıyız" dedi.

PARKUR RAHATLAMALI

Kış turizminin tartışmasız en büyük merkezi olan Uludağ'da kayakçıların rahat bir parkurda kayması gerektiğini, bu sayede kaza tehlikesinin de ortadan kalkacağını söyleyen Yahya Usta, "Kayak parkurunda vatandaşların, kızakçıların olmaması gerekiyor. Bu konuda eksik bir bilgilendirme var. Tatilcilerin güvenliği ve sağlığı her şeyden önce geliyor" ifadelerini kullandı.