Bursa
Çok Bulutlu
23.8°

Uludağ Alan Başkanlığında sona doğru!

BURSA , 05 Ocak 2020 Pazar, 13:23

Türkiye'de Gelibolu ve Kapadokya'da uygulanan alan başkanlığı sisteminin Uludağ'da da kurulması için yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Uludağ Alan Başkanlığı için hazırlanan yasa taslağının önümüzdeki günlerde Meclis'e gelmesi bekleniyor.

Uludağ Alan Başkanlığında sona doğru!

Türkiye'nin ilk kayak turizm merkezi Uludağ'da yıllardır adeta kangren haline gelen sorunlara çözüm getirmesi hedeflenen alan başkanlığı uygulaması için hazırlıklar hızlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinden önce Bursa'daki mitingte Uludağ için Alan Başkanlığı kurulacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Bursa Valisi Yakup Canbolat'ın girişimleriyle hazırlanan yasa taslağı üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı da çalışmalarını sürdürüyor.

UZMANLARDAN OLUŞAN KOMİSYON KURULACAK

Taslağa göre, Bursa Valisi başkanlığındaki Uludağ Alan Yönetimi Başkanlığı bünyesinde uzmanların yer alacağı bir komisyon kurulacak. Mimarlık, şehir planlama, arkeoloji, jeoloji, orman, çevre ve inşaat mühendisliği ile hukuk alanlarında Bakanlık tarafından belirlenecek en az 10 uzman kurulda bulunacak. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce birer uzman görevlendirilecek. Büyükşehir Belediyesi de komisyona uzman üye verecek.

Uludağ Alan Başkanlığı konusunda koordinasyon görevi üstlenen eski Başbakan Yardımcısı, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, gelinen noktayı Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'a anlattı.

'ULUDAĞ ÇOK BAŞLILIKTAN KURTULACAK'

Çavuşoğlu, "Uludağ Alan Yönetimi Başkanlığı Kanun Taslağı üzerinde Bakan Yardımcılarımız bizlerle koordineli şekilde çalışıyorlar. Önümüzdeki günlerde Meclis'e gelecek ve Uludağ'a özel bir yönetim ortaya çıkacak. Uludağ karmaşa ve çok başlılıktan kurtulup itibarlı günlere dönecek." dedi.