Bursa
Açık
24.6°

'Ücretsiz izin', işçiye fesih hakkı verir mi?

EKONOMİ , 03 Haziran 2020 Çarşamba, 16:31

Sözcü yazarı Sezgin Özcan, koronavirüs süreci ile birlikte en çok konuşulan konulardan biri hale gelen 'ücretsiz izin'in işçiye sözleşmesini fesih hakkı vermediğini söyledi.

'Ücretsiz izin', işçiye fesih hakkı verir mi?

Sözcü yazarı Sezgin Özcan, gündemin en popüler konularından biri olan ücretsiz izin hakkında sorulan soruya yanıt verdi.

Özcan, kendisine yöneltilen "Kuaförde valeyim. 13 seneden beri aynı firmadayım. İşverenim Covid-19 salgını sebebiyle müşterilerin az geldiğini, beni de eylüle kadar ücretsiz izne göndereceğini söyledi. İşverenin böyle bir hakkı var mı? Sözleşmemi tek taraflı feshedip tazminat alabilir miyim" sorusuna,

"4857 sayılı İş Kanunu'nun geçici 10. maddesi hükmüne göre, 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren üç aylık süreyi geçmemek üzere işveren işçisini tamamen veya kısmen ücretsiz izine ayırabiliyor. Bu madde kapsamında ücretsiz izne ayrılmak, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermiyor. Buna göre, 17 Nisan-17 Temmuz 2020 tarihleri arasında işveren tarafından tamamen veya kısmen ücretsiz izne çıkarılmanız mümkün olup, ücretsiz izne ayrılmanız haklı nedene dayanarak iş sözleşmenizi fesih hakkı vermez. Ancak 17 Temmuz 2020 tarihinden sonrasına ilişkin ücretsiz izin için işverenin onayınızı alması gerekiyor. Onayınız olmaksızın 17 Temmuz 2020 tarihinden sonra ücretsiz izne çıkarılamazsınız. Çıkarılmanız durumunda iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatına hak kazanırsınız." yanıtını verdi.