Bursa
Açık
19.1°

Üç termik santrala mühür!

GÜNCEL , 01 Ocak 2020 Çarşamba, 14:48

Manisa'da bulunan Soma Termik Santrali, Zonguldak'ın Kilimli ilçesindeki Çatalağzı ve Afşin-Elbistan termik santralleri 1 aylık süreye rağmen bacalara filtre takılmaması nedeniyle gece yarısı mühürlendi.

Üç termik santrala mühür!

Manisa'nın Soma ve Zonguldak'ın Kilimli ilçesindeki termik santraller, bacalara filtre takılmaması nedeniyle mühürlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, termik santrallerin bacasına filtre takılması için 1 ocak 2020'ye kadar süre tanımıştı. Gece yarısı itibariyle denetimler başladı.

Manisa Soma ve Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesindeki termik santrallere filtre takılmadığı belirlendi.

Her iki santral gerekli şartları karşılayamadığı için mühürlenerek faaliyetleri durdurdu. Santrallerin çevre izin belgesi alana kadar üretim yapamayacağı da öğrenildi.

AFŞİN ELBİSTAN'A DA MÜHÜR

Manisa ve Zonguldak'ın ardından Kahramanmaraş Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin çalışmaları insan ve çevre sağlığının korunmasıyla amacıyla durduruldu.

Kahramanmaraş Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "Vatandaşlarımızın sağlığının ve çevrenin korunması amacıyla kamu birimlerimiz her türlü tedbiri almaktadır. Bu çerçevede, Afşin-Elbistan Elektrik Üretim AŞ'nin çalışmaları 'geçici faaliyet belgesi' alıncaya kadar durdurulmuştur. Bu süreçte ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımız çevre standartlarını sağlayarak üretim ve istihdamın devamı için gerekli çalışmaları sürdürmektedir" denildi.