Bursa
Açık
26.6°

Türkşeker'den korona mücadelesine tam destek

GÜNCEL , 06 Haziran 2020 Cumartesi, 12:49

Türkşeker, koronavirüs salgını sürecinde kullanımı yaygınlaşan kolonya ve dezenfektan üretimine hammadde desteği sağladı. Türkşeker Genel Müdürü Mücahid Alkan, ağustos ayı sonuna kadar sağlık sektöründe kullanılmak üzere toplam 8,5 milyon litre etil alkol üretmeyi hedefledikleri söyledi.

Türkşeker'den korona mücadelesine tam destek

Türkşeker, koronavirüs salgınının tüm dünyada yaygınlaşmasıyla dezenfektan ve kolonyaya, dolayısıyla bunların hammaddesi olan etil alkole talebin artacağını öngörerek, Eskişehir Alkol Fabrikasının üretim kapasitesini artırdı. Fabrikanın günlük 35-40 bin litre olan etil alkol üretim kapasitesi 10 bin litresi ham alkol olmak üzere toplam 60 bin litreye çıkarıldı. Eskişehir Fabrikasının tam kapasite ile çalışmaya başlamasıyla birlikte etil alkol üretimi yüzde 71 arttı.

TÜRKŞEKER KOLONYA - DEZENFEKTAN ÜRETİMİNE İLAÇ OLDU

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yönlendirmesi ve desteği ile 23 Mart 2020 tarihinde Eskişehir Alkol Fabrikası'nda üretime başladıklarını aktaran Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan, "21 gün içerisinde ürettiğimiz toplam bir milyon litre yüzde 96 saflıktaki etil alkol, tüm Dünyayı tehdit eden COVİD-19 pandemisi ile mücadele kapsamında dezenfektan, kolonya ve sağlık sektöründe kullanıldı." dedi

Mücahit Alkan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Tıbbi ürünler dışında herhangi bir ürün imalatında kullanmayacağını taahhüt eden, kamu hastanelerine dezenfektan üretimi yapan firmalara 550 bin litre etil alkol sağladık. Kolonya üreten firmalardan herhangi bir fiyat artışı yapmayacaklarını taahhüt edenlere ilk etapta toplam 1 milyon litre etil alkolün satışı yaptık. Küçük ve orta ölçekli pek çok kolonya ve dezenfektan üreticimize de can suyu olmaya çalışıyoruz."

Türkşeker Genel Müdürü Alkan, ağustos ayı sonuna kadar sağlık sektöründe kullanılmak üzere toplam 8,5 milyon litre etil alkol üretmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

İŞİTİN BU İYİ BİR HABER... MUSTAFA GÜLTEKİN TÜRKŞEKER'İ YAZDI