Bursa
Parçalı Bulutlu
24.2°

Türkiye sallanıyor! Bu kez 6 büyüklüğünde...

GÜNCEL , 08 Ağustos 2019 Perşembe, 14:41

Denizli'nin Bozkurt ilçesinde saat 14.25'te 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bundan 6 dakika öncesinde de 4,2 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.

Türkiye sallanıyor! Bu kez 6 büyüklüğünde...

AFAD, Denizli'de saat 14.25'te 6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini bildirdi.

Depremin merkez üssü Bozkurt ilçesi.

Deprem yerin 7.09 km. derinliğinde meydana geldi.

Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüküğünü 5,7 olarak açıkladı.

Aynı bölgede saat 14.19'da da 4.2 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Bu depremin derinliği 17,79 kilometre olarak kaydedilmişti.

6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede 2 ile 3.1 arasında değişen büyüklüklerde çok sayıda artıçı sarsıntı kaydedildi.

YIKILAN BİNALAR VAR

İl genelinde çok sayıda bina ağır hasar gördü, Bozkurt ilçesinde ise yıkılan binalar oldu. Enkaz altından çıkarılan vatandaşlar çevredeki hastanelere kaldırıldı. Olası yangınlara karşı önlem amacıyla şehirde birçok bölgeye verilemiyor. Yetkililer, hasarlı binalara girilmemesi yönünde vatandaşları uyarıyor.

DEPREM BÖLGESİNDEN BÜTÜN FOTOĞRAFLAR

27 KİŞİ HASTANEYE BAŞVURDU

Deprem, Denizli'nin yanı sıra Isparta, Denizli, Afyon ve Burdur'da hissedildi. Bu illerdeki toplam 27 kişi depremden etkilendi. Denizli İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada deprem sırasında korkarak camdan atlayan bir kişi hafif şekilde yaralandığı bildirildi. 4 kişi de yaşadığı panik nedeniyle hastanelere başvurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depreme ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Merkez üssü Denizli'nin Bozkurt ilçesi olan 6 büyüklüğündeki deprem, Isparta, Denizli, Afyon ve Burdur'da hissedilmiştir. Bu illerimizde toplam 27 vatandaşımız depremden etkilenmiştir. Yüksekten atlama ve panik sebebiyle hafif yaralanan 5 vatandaşımızın genel durumu iyidir. Deprem bölgesinde etkilenen başka vatandaşımız olup olmadığını tespit etmek üzere görevlendirdiğimiz ekiplerimiz, 22 adet ambulans ile bölgeyi taramaktadır. Ayrıca Çardak Devlet Hastanemizin yanında çadır poliklinik kurmaktayız. Hastanede herhangi bir hasar olmamakla birlikte tedbiren kurulan çadır poliklinik, yaklaşık 1 saat sonra vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayacaktır. Bölgede yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyorum."

VALİ KARAHAN'DAN AÇIKLAMA

Denizli Valisi Karahan, deprem bölgesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, artçı sarsıntılar olabileceğini, vatandaşların binaları terk ettiğini söyledi.

Hasar tespiti, akşam yemeği ve çadır sağlanması gibi çalışmalar yapıldığını aktaran Vali Karahan, "Şu ana kadar herhangi bir can kaybı yok, hasarlar tespit ediliyor. Artçıların uzun süreli olmamasını temenni ediyor ve vatandaşları sakin olmaya davet ediyoruz. Özellikle depreme dayanıksız, eski kerpiç evlerde yıkım olduğu söyleniyor. Büyük çoğunluğu kullanılmayan evler. Normal, betonarme evlerde sıva çatlağı dışında yıkım, enkaz haberi gelmedi" diye konuştu.

Enkaz altında kalan yaralı bilgisinin gelmediğini, resmi kurumları boşalttıklarını, bütün hizmetleri bina dışında vereceklerini ifade eden Karahan, hasar tespiti ve vatandaşların zararının giderilmesi için gerekeni yapacaklarını sözlerine ekledi.

'10'A YAKIN BİNADA AĞIR HASAR VAR'

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunarak, "Tesellimiz can kaybının olmaması" dedi.

Denizli Valiliği koordinasyonunda belediye, AFAD ve Kızılay işbirliğiyle vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacaklarını aktaran Zolan, ağır ve orta hasarlı binaların da tespit edileceğini söyledi. Zolan deprem sonrası çalışmalara ilişkin "İlçelerimizde elektrikler kesilmiş durumda, yangına sebep olmaması için. İtfaiye de tüm alanları dolaşıyor" ifadelerini kullandı. Zolan Bozkurt'taki 10'a yakın binada ağır hasar olduğunu da belirtti.

'15-0 SANİYE SÜRDÜ'

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, "Can kaybı yok, ufak yaralanmalar var. Çöken evlerin altında kalanlar oldu" diye konuştu.

Çelik, şunları söyledi:

"15-20 saniyenin üzerinde süren bir deprem yaşadık. Kriz masasını oluşturuyor. Pek çok evde hasar var. Çatılar çöktü, güneş enerjileri çatladı. Derin çatlaklar var. 1-2 ev yıkılmasına rağmen ölüm ya da ağır yaralanma söz konusu değil. Vatandaşlarımız çok korktu, şu anda herkes dışarda. Vatandaşlarımızı sakinleştirmeye çalışıyoruz. Muhtarlarımızla irtibat halindeyiz. Hepsine ulaşamadık, bazılarında hasar olduğunu öğrendik."

'100 HANE GİRİLEMEYECEK DURUMDA'

Tutluca Belediye Başkanı Hüdai Karaşahin ise şunları söyledi:

"192 hanemiz var. 100 kadarı hasarlı, girilemeyecek hanemiz var. Herkes dışarda gölgeliklerde oturduğu için can kaybı yok. Yardım bekliyoruz, barınma ihtiyacımız var. Evlerin çoğu kerpiç, betonarme evler daha fazla hasarlı."

Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever ise ilçede yıkım ve yaralanma olmadığını söyledi.

ÇARDAK HAVAALANINDA HASAR

Sarsıntı Denizli Çardak Havalimanında hasara yol açtı.

Kulede camlar kırılırken, teknik ekipmanlar ve bilgisayarlar devrildi, tavan ışıkları aşağı düştü. Görevlilerse hizmetlerin aksamaması için gerekli önlemleri aldı.

Sarsıntılar Antalya, Burdur, Isparta, Afyon ve Eskişehir'de de hissedildi.

AFYON'DA BİR YARALI

Afyonkarahisar'ın Başmakçı ilçesinde depremin şiddetiyle çatıdan başına tuğla düşen Önder Sertçelik (18), yaralandı. Serkçelik, 112 Acil Servis ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından ambulansla Isparta Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Bilincinin yerinde olduğu öğrenilen Sertçelik, tedavi altına alandı.

'YENİ DEPREM OLABİLİR HASARLI BİNALARA GİRİLMEMELİ'

NTV canlı yayınına telefonla katılan İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, depreme ilişkin bilgi verdi.

İki depremin birbirinden bağımsız olduğunu söyleyen Tüysüz, şunları kaydetti:

"Bu iki deprem birbirinden bağımsız iki deprem. Jeolojik açıdan bizim için beklediğimiz bizim için sürpriz olmayan depremler. 6 önemli bir sarsıntı, hasar beklenebilir. Özellikle fayın üzerinde olan bölgelerde. Bu nedenle arkasından 5-5.5 büyüklüğünde depremlerin gelmesi beklenebilir. Hasarlı binalar varsa inceleme yapılana kadar girilmemelidir."

DENİZLİ'DEN ÖNCE İZMİR SALLANMIŞTI