Bursa
Az Bulutlu
33.4°
enBursa Haber

Türkiye'nin Sincan politikası değişiyor mu?

GÜNCEL , 17 Mayıs 2019 Cuma, 14:07

Dışişleri Bakanlığı: Çin'in terör unsurlarına karşı mücadelesini destekliyoruz

Türkiye'nin Sincan politikası değişiyor mu?

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın Pekin ziyareti sırasında yapılan görüşmelerde Çin yönetimi Türkiye'yi, Sincan bölgesinde şiddet eylemleri yapan Uygur militanlara karşı mücadelesine destek olmaya çağırdı. Önal da, Türkiye'nin Çin'in terör unsurlarına karşı mücadelesini desteklediğini açıkladı.

Türkiye daha önce Çin'i, Türki ve çoğu Müslüman bir halk olan Uygurların haklarını ihlal etmekle suçlamıştı. Sincan'daki durumla ilgili sürekli kaygılarını bildiren tek Müslüman ülke olan Türkiye son olarak Şubat ayında konuyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'na başvurmuştu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Pekin'de Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile biraraya gelen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, "Çin, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı gösterdiği Türkiye'nin ulusal güvenlik ve istikrarını korumak için attığı adımları da destekliyor. Türkiye'nin de Çin'in ulusal egemenliği ve güvenliğini koruma konusundaki çıkarlarına samimiyetle saygı gösterebilmesini, Çin'in Doğu Türkistan'daki terörist oluşumlara karşı mücadelesini desteklemesini ve ülkelerimiz arasındaki genel stratejik işbirliği ortamını korumasını umuyoruz." dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal da görüşmede Ankara'nın Çin'in ulusal bütünlüğünü koruma yönündeki çabalarını ve terör unsurlarına karşı mücadelesini desteklediğini ve Çin ile karşılıklı çıkarlara dayalı işbirliğini derinleştirme arzusunda olduğunu söyledi.

Çin yönetimi Sincan'da son iki yıldır şiddet olayı yaşanmadığına işaret ederek, radikal islamcı grupların etkisiz hale getirme politikası sayesinde bölgenin şu anda benzeri görülmemiş bir istikrara kavuştuğunu savunuyor.