Bursa
Çok Bulutlu
19.7°

Türkiye'nin en itibarlı meslekleri Açıklandı

YAŞAM , 03 Eylül 2020 Perşembe, 10:39

En son 5 yıl önce gerçekleştirilen Türkiye'de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması güncellendi ve bir kez daha Türkiye'nin en çok itibarlı ve en az itibarlı mesleklerini ortaya koydu.

Türkiye'nin en itibarlı meslekleri Açıklandı

İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nden Doç. Dr. Lütfi Sunar tarafından gerçekleştirilen Türkiye'de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması'nın 2020 sonuçları yayınlandı. 26 ilde 2 bin 711 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmeler ile şekillenen araştırmada 133 farklı mesleğe, 1 ila 100 arasında itibar puanı verildi.

Türkiye'de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması'nın 2020 sonuçları, aynı araştırmanın beş yıl önceki sonuçları ile de karşılaştırıldı ve böylece mesleklerin son beş yıl içinde nasıl bir itibar kaybı/kazanımı yaşadıkları ortaya konuldu. Ayrıca araştırmaya göre Türkiye'deki çalışanların yüzde 71'i, işinin değerine uygun olduğunu düşünüyor.

ürkiye'nin en itibarlı 10 mesleği

 1. Tıp doktorluğu
 2. Hakimlik
 3. Üniversite profesörlüğü
 4. Pilotluk
 5. Büyükelçilik
 6. Valilik
 7. Diş hekimliği
 8. Yüzbaşılık
 9. Generallik
 10. Avukatlık

Türkiye'nin en az itibarlı 10 mesleği

 1. Ütücülük
 2. Ayakkabı boyacılığı
 3. Çöpçülük
 4. Seyyar satıcılık
 5. Kapıcılık
 6. Falcılık
 7. Gündelik temizlikçilik
 8. Hamallık
 9. Düzensiz işlerde işçilik
 10. Dansözlük

Mesleklerin itibar sıralaması

Türkiye'de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması 2020, farklı cinsiyetlerin mesleklere bakış açısını da ortaya koyuyor. Zira kadınlar; psikologluk, milletvekilliği, aktristlik, müzisyenlik, astsubaylık ve avukatlık gibi mesleklere erkeklere oranla daha yüksek puanlar verirken erkekler; ayakkabı boyacılığı, hamallık, vinç operatörlüğü, futbolculuk, imamlık gibi mesleklere kadınlardan daha fazla puan verdi.

Araştırmaya göre Türkiye'deki çalışanların yüzde 71'i yaptıkları işin değerlerine uygun olduğunu; yüzde 70'i ise çalışmasının iş yerinde takdir gördüğünü düşünüyor. Bununla birlikte katılımcıların yarısı işinin sağlığını olumsuz etkilediğini, yüzde 61'i de işini sadece para için yaptığını ifade etti.