Bursa
Parçalı Bulutlu
10.4°
enBursa Haber

Türkiye ile Avrupa Birliği arası ısınmaya başladı

GÜNCEL , 08 Şubat 2018 Perşembe, 15:44

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında son dönemde sıkıntıda olan ilişkiler, Ankara'nın çabaları ile yeniden ısınmaya başladı. Aylardır yaprak kımıldamayan Türkiye-AB ilişkilerinde, bu hafta hemen her alanda çok kritik gelişmeler yaşandı.

Türkiye ile Avrupa Birliği arası ısınmaya başladı

Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde yaşanan pek çok anlaşmazlık, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından zirveye çıkmıştı. AKP hükümeti, AB'yi 15 Temmuz'a karşı Türkiye'ye yeterince destek vermemekle suçlarken, AB tarafı ise AKP hükümetinin OHAL çerçevesinde aldığı olağanüstü önlemlere itirazını yükseltmişti.

İki taraf arasında, neredeyse ilişkilerin "dondurulmasına" kadar varacak olan süreç, AKP hükümetinin inisiyatif ile tersine döndürüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, AB Liderleri ile akşam yemeği daveti geldi. 5 Şubat tarihli davet mektubu, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in imzasını taşıyor.

Mektupta, Türkiye ile yapılan 25 Mayıs 207 tarihli son liderler zirvesinde "her alanda açık bir diyalog kurulmasının kararlaştırıldığı" hatırlatıldı. Mektupta, son dönemde yaşanan yakınlaşmanın "Türkiye'nin iç politikada ve AB üyesi ülkelerle ilişkilerde attığı adımlar" çerçevesinde geliştiğine özel vurgu yapıldı.