Bursa
Açık
22°

Türk vatandaşına müebbet hapis cezası

DÜNYA , 30 Nisan 2019 Salı, 10:20

BAE'de teröre destek suçlamasıyla yargılanan Türk vatandaşına verilen ömür boyu hapis cezası onandı

Türk vatandaşına müebbet hapis cezası

Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri'nde Federal Yüksek Mahkeme, 49 yaşındaki Türk vatandaşı Mehmet Ali Öztürk hakkında verilen ömür boyu hapis cezasını onadı.

Öztürk, Devlet Güvenlik Savcılığı tarafından 'Suriye'deki terör gruplarıyla işbirliği yapmak ve söz konusu gruplar için bağış toplama faaliyetleri' ile suçlanmış ve sene başında Abu Dabi Federal Temyiz Mahkemesi'nce ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Aynı dava kapsamında yargılanan 37 yaşındaki bir Arap vatandaşı da IŞİD propagandası yapmak suçlamasıyla 10 yıl hapse mahkum edilmişti.

Federal Yüksek Mahkeme, her iki şahsın da temyiz başvurularını reddetti.

Devlete bağlı Emirlik Haber Ajansı, Türk vatandaşına yöneltilen suçlamalar arasında 'Ali Öztürk Mehmet' isimli bir Facebook hesabından, resmi kurumlarından izin almadan kampanya yürütmek bulunduğunu da aktardı.

Ayrıca iddianameye göre, Türk vatandaşı, Suriye'de faaliyet gösteren el Nusra ve Ahrar el Şam isimli iki silahlı grubun ideolojisinin yayılması ve BAE'de kurulu para transferi şirketleri aracılığıyla bu gruplara mali destek sağlanması için kullanıldı.

Mahkeme dava kapsamında ele geçirilen tüm kamera, bilgisayar ve diğer elektronik cihazlara el koyma ve mahkumun cezasını çektikten sonra sınır dışı edilmesini ve mahkeme masraflarını ödemesine hükmetti.