Bursa
Açık
23.3°

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay'dan canlı yayında önemli açıklamalar

EKONOMİ , 30 Nisan 2019 Salı, 16:12

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay Habertürk Televizyonu canlı yayınında Kıdem Tazminatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay'dan canlı yayında önemli açıklamalar

TÜRK-İŞ başkanlar kurulunu yaptık biz 1 Mayıs kutlamalarını nerede yapacağımız konuştuk 1Mayıs nerede kutlayacağımızı hangi ili seçeceğimizi tartışıyorduk. Ama Kıdem Tazminatı gündemiz de olunca en başta illerden biri Kocaeli o yüzden 1 Mayıs'ta Kocaelideyiz şimdi 3 bin lira brüt alan bir işçi 250 lira yol parası 250 lira yemek parası olmak üzere toplam 3500 lira para alıyor. Bu işçi arkadaşımız 1 yıl sonra işten çıkartıldığında 3400Kıdem Tazminatı oluşuyor. 25 sene çalışırsa alacağı para 86 bin lira şimdi TOKİ'nin en düşük gelir gurubu ile ilgili bir konutu 116 bin lira. Bu ne demek 25 sene çalış TOKİ'den en düşük konutu alamıyor. Onun için Kıdem Tazminatı bizim olmazsa olmazımız 17 milyon çalışan var ailesi ile birlikte 40 milyon kişiyi ilgilendiren bir konu.

NOKTA KADAR GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Mevcut haklarımızdan geriye gidiş ile igili nokta kadar geri adım atmayacağız böyle bir şeye müsaade etmeyeceğiz. Reform dendiği zaman herkes gibi benim anladığım, Kıdem tazminatı gelişecekse daha iyi olacaksa varız. Her sene özelikle Ramazan ayı yaklaştığında Her bakan her hükümet kıdem tazminatını gündeme getiriyor. Gündeme gelince ne oluyor, işyerinde huzurunuz olmuyor evde huzurunuz olmuyor. Yaşı 45 ya da 50 olan arkadaşlarımız Kıdem Tazminatı kalkacak diye işyerlerinden kaçıyor. Bu güne kadar benim tespitim, 7 bine kadar emekli var. Kıdem tazminatı olayından tedirgin olan o yüzden bu mesele bir an önce ülke gündeminden kalksın, kısacası gazozun havası kaçıyor.

FONLARA SICAK BAKMIYORUZ

Geçmişte fonlarla ilgili birini 10 sene sonda ikincisini 12 sene sonra AK Parti döneminde taksitler halinde aldık. Biz fon denilince huzursuz oluyoruz tedirgin oluyoruz. Fonların akıbetini biliyoruz onun için fona sıcak ve müspet bakmıyoruz. Fon denildiği zaman işçiyi de ailesini de tedirgin ediyor. Düşünün işsizlik fonu var. Adı üzerinde kimin kullanması gerekiyor, işçi kullanması lazım her yerde kullanılmaya devam ediliyor. Bizim haberimiz olmadan fonu istedikleri gibi kullanıyorlar. Fonu konuşmanın bir anlamı yok.

4 MİLYONLUK AİLENİN HUZURUNU KAÇIRMASINLAR

Son 10 yıldır Kıdem Tazminatı ile ilgili sayIsini bilmiyorum görüşmelerin görüşüyoruz anlatıyoruz. Son bir aydır Televizyonlada gazetelerde okuyoruz görüyoruz, bunun dışında bize resmi olarak ne bir yazı ne bir metin var. Biz neyi konuşuyoruz 3 bin lira maaşı konuşuyoruz asgari ücreti konuşuyoruz. Biz bunun neresinden tasarruf edeceğiz. Bazı işverenlerin bize bu Kıdem tazminatı ağır geliyor demesi ayıp ve yazık. Bizim işveren olma niyetimiz yok siyaset yapmaya niyetimiz yok fabrika kurmaya niyetimiz yok. Bizler işçiyiz ben başta olmak üzere TÜRK-İŞ'in 1milyon işçisi var toplam 4 milyonluk bir aileyiz. Yani bizim Kıdem ile ilgili huzurumuzu bozmasınlar.