Bursa
Açık
10.5°

Türk edebiyatının deniz kokan romanı: Aganta Burina Burinata

KÜLTÜR-SANAT , 12 Şubat 2020 Çarşamba, 18:37

enbursa.com'un günün kitap önerisi, Halikarnas Balıkçısı'nın Aganta Burina Burinata adlı romanı. Roman Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın en önemli eserlerinden biri.

Türk edebiyatının deniz kokan romanı: Aganta Burina Burinata

Yazıldığı 1946 yılından beri, Ege'nin, Akdeniz'in, rüzgârla dolu yelkenlerin, aşkın, umudun, yaşama sevincinin romanı olmuş. Eleştirmenlere göre Halikarnas Balıkçısının en güzel eseri, her edebiyat meraklısının mutlaka okuması gereken bir başyapıt Aganta Burina Burinata.

Roman Bodrum'da yaşayan bir çocuğun deniz tutkusunu anlatır. Her ne kadar babası onu denizden uzak tutmaya çalışsa da, deniz, dalga dalga Mahmut'un içinde büyüyüp onu içine çekmeye başlar. Bodrum kıyılarından denizi seyreden Mahmut'la birlikte Halikarnas Balıkçısı da dile gelir.

KİTAPTAN BİR BÖLÜM

"Doğum, hastalık, ölüm, Allah'ın emri. Anladık! Fakat ne bileyim, özlediğim bir işte çalışmadan, içine doğduğun şu dünyanın ötesini berisini hiç görmeden, taş üstüne bir taş koymadan, bir ağacağız olsun dikmeden, bir günceğiz olsun şunun bunun eteğini öpmeden yaşayamamak ve böylece dünyadan defolup gitmek de Allah'ın emri değil a! "

.