Bursa
Açık
7.4°
enBursa Haber

Tüp bebek nasıl bir uygulamadır?

SAĞLIK , 25 Haziran 2018 Pazartesi, 19:03

Özel Pembemavi Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nevin Özsaraç, Pozitif Sağlık programında Demet Çoraklı'ya tüp bebek yönteminin uygulanma sürecini değerlendirdi.

Tüp bebek nasıl bir uygulamadır?

Op. Dr. Nevin Özsaraç, tüp bebek uygulamasında izlenen tedavi sürecinde anne babalara verilen eğitimin de rolü olduğuna işaret ederek tedavi sürecinin zor olmadığına dikkat çekti.

Özsaraç, çiftlere yapılan hormonal tetkiklerden sonra uygun görülürse tedaviye başlandığını belirterek süreci şöyle özetledi: "Genellikle adetin ikinci veya üçüncü gününde tedaviye başlanıyor. Hormonal ilaçların uygulaması olarak hemşireler tarafından verilen eğitim sürecinin sonunda, hastaların %90'ı tedavi sürecini kendi kendine yapabiliyor. 8-10 gün süren yumurta büyütme süreci var ki bu titizlikle takip edilen bir dönem. Kontrollerin ardından yeterli sayıda olgun yumurta toplandıktan sonra halk arasında çatlatma iğnesi denilen HCG iğnesi yapılır. Bu iğneden 36 saat sonra yumurta toplama sürecine geçilir ki bu 10-15 dakikalık oldukça kolay bir işlem olup hastanın konforu için hafif bir anestezi altında yapılır. Aynı sırada baba adayından sperm alınarak toplanan yumurtalar ile mikroenjeksiyon adı verilen işlem gerçekleştirilir. Bu işlemden sonra embriyonun gelişimi sağlandıktan sonra anne rahmine transfer edilen embriyo tutunmayı başarabilirse gebelik gerçekleştirilmiş olur" dedi.