Bursa
Açık
22.1°

Tüm zamanların gişe rekoru kırıldı

MAGAZİN , 29 Nisan 2019 Pazartesi, 10:20

Avengers Endgame sinema tarihine geçti

Tüm zamanların gişe rekoru kırıldı

Marvel Cinematic Universe (MCU) ve Disney yapımı, uzaylı güçlere karşı savaşan süper kahramanların hikayesinin anlatıldığı Avengers Endgame tüm zamanların en yüksek açılış gişesini yaparak tarihe geçti.

MCU'nun 10 yıldır devam eden 'sonsuzluk sagası'nın kapanış filmi olan Endgame tüm dünyada gösterime girdiği ilk hafta sonu 1.2 milyar dolar gişe yaparak kırılması zor bir rekora imza attı.

Marvel'in Demir Adam, Kaptan Amerika, Hulk, Karadul, Örümcek Adam, Kaptan Marvel, Kara Panter, Doktor Stranger gibi süper kahramanlarını 'evrenin en güçlü varlığı' Thanos'la karşı karşıya getiren film Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) gösterime girdiği ilk üç günde 350 milyon dolar hasılat yaptı.

Dünyanın farklı ülkelerinde farklı tarihlerde gösterime giren film hafta sonu ile birlikte 5 günde toplamda 1.2 milyar dolar gişe yaparak tarihe geçti.

Sinema tarihinde 1 milyar dolar gişe barajına ulaşan ve geçen sadece 39 film bulunuyor. Bu listeye giren son iki film ise Aquaman ve yine bir MCU yapımı olan Kaptan Marvel.

Avengers: Endgame Türkiye'de 25 Nisan perşembe günü beyaz perdede izleyici ile buluştu. Sinema tarihine geçen film özellikle son yıllarda yerli filmleri daha çok tercih eden Türkiye seyircisinden de bir rekorla dönmeyi başardı. Endgame Boxoffice Türkiye'nin verilerine göre film 25 Nisan Perşembe günü 352.089 seyirci tarafından izlendi ve tüm zamanların en iyi perşembe açılış günü performansına imza attı.

Endgame'den önce bu rekor Recep İvedik 5 filmiydi. Recep İvedik 5'i 2017 yılında gösterime girdiği ilk gün 243.564 seyirci izledi.