Bursa
Parçalı Bulutlu
26.4°

TTB Başkanı Prof. Adıyaman uyardı: Test sayısı arttırılmalı, riskli gruplar aşılanmalı

SAĞLIK , 23 Temmuz 2020 Perşembe, 13:33

Dünyada ve Türkiye'de Covid-19 salgınında 1. Dalganın hala daha bastırılamadığına dikkat çeken Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, kış aylarıyla birlikte etkisini arttıracak İnfluenza'ya (Grip) karşı uyardı. Prof. Dr. Adıyaman gerekli ilaçlar, aşı ve koruyucu malzemelerin temin edilmesi gerektiğini söyledi.

TTB Başkanı Prof. Adıyaman uyardı: Test sayısı arttırılmalı, riskli gruplar aşılanmalı

İnfluenza (Grip) virüsünün yayılma döneminin yaklaşmasıyla birlikte hekimler covid-19'a ilişkin uyarılarını da arttırıyor. Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, enBursa.com mikrofonlarına pandemi sürecini değerlendirdi.

"YETERLİ SAYIDA TEST YAPILMIYOR"

Testlerin arttırılmasının önemine dikkat çeken TTB Başkanı Prof. Dr. Adıyaman, "Dünyada ve Türkiye'de de 1. dalga bastırılamadı. Salgın hala daha devam ediyor. 18 Temmuz'da dünyada en yüksek vakanın tespit edildiği gündü ve 7 bin civarında günlük ölüm gerçekleşti. Bu demek ki Türkiye'de ve dünyada salgın devam ediyor. Özellikle 11 Mayıs'ta alışveriş merkezlerinin açılışında uyardık ama dinlenmedi. 1 Haziran'da itibaren kademeli olarak tedbirin kaldırılmasıyla 7 Haziran'da vaka sayıları artmaya başladı. Hatta bin 500'e çıktı daha sonra düşmeye başladı ama Türkiye'de bu sırada bir şey oldu. Vaka sayıları binin altında tutuluyor. Düşüyor ama Türkiye'de test sayısı da düşüyor. 50 binlerden 40 binlere düştü. Hiç test yapmazsanız hasta bulamazsınız. Hasta bulamazsanız da hasta sayısı düşer. Dünya Sağlık Örgütü başından beri söylüyor ve hala tekrarlıyor. Bol miktarda test yapın, hastaları bulun ve temaslıları da test yapın. Türkiye'de şu anda temaslılara çok az miktarda test yapılıyor ve bu da zaten sayılara yansıyor. Hasta sayısının azalması sanal esasında. Gerçek sayı değil. Çünkü gerçek miktarda test yapılmıyor" dedi.

"KAMUSAL TEDBİRLER ŞART"

Pandemi ile mücadelede kamusal tedbirlerin şart olduğunu söyleyen Prof. Dr. Adıyaman, Sağlık Bakanlığı'na çağrı yaptı. Adıyaman çağrısında şunları söyledi;

"Sağlık Bakanlığı işi artık yurttaşın üzerinde attı . Bireysel tedbirlere dikkat edin, maskenizi takın. Maske takmıyorsunuz. Sosyal mesafeye dikkat etmiyorsunuz gibi söylemleri var. Pandemi ile mücadele hem bireysel hem de kamusal tedbirlerle yapılır. Siz kamusal tedbirleri tamamen ortadan kaldırırsanız, tamamen bireylere bırakırsanız. Onunla mücadele edemezsiniz. Toplumsal hareketliliğinin biraz azaltılması lazım. Sağlık Bakanlığının yerel iradelerle birlikte il pandemi kurullarını daha iyi çalıştırıp tedbirler alması lazım."

GRİP AŞISI UYARISI

Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Prof.Dr. Adıyaman, kış aylarıyla birlikte etkisini arttıracak İnfluenza'ya (Grip) karşı da uyardı.

İnfluenzadan korunmak için aşının hastalık sezonundan önce yapılması gerektiğini de vurgulayan Prof. Dr. Adıyaman, "Birinci dalga devam ediyor. Bir de üstüne grip salgını geliyor bu çok büyük problem. Özellikle 65 yaş ve riskli gruba ve aynı zamanda sağlık çalışanlarına influenza aşılarının bir an önce yapılabilmesi için aşıların Türkiye'ye bir an önce getirilmesi gerekiyor. Büyük sorunlar bekliyor Türkiye'yi. Biz isterdik ki, influenza salgınına girerken, covid19 hasta sayısı mümkün olduğu kadar az olsun ama maalesef bunu gerçekleştiremedik." dedi.