Bursa
Çok Bulutlu
25.3°

TSK'dan gövde gösterisi! İşte tatbikatın detayları...

GÜNCEL , 12 Haziran 2020 Cuma, 20:29

Türk Silahlı Kuvvetleri, Akdeniz'in uluslararası sularında "Açık Deniz Eğitimi" gerçekleştirdi. Türkiye'deki harekât merkezlerinden komuta edilen tatbikata 17 uçak, 8 fırkateyn ve korvet katıldı. Tatbikat 2 bin kilometrelik rotada 8 saat sürdü.

TSK'dan gövde gösterisi! İşte tatbikatın detayları...

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Türkiye'deki harekât merkezlerinden komuta edilerek uzak mesafe harekât görevlerinin kesintisiz olarak icra edilmesini denemek ve geliştirmek maksadıyla 11 Haziran 2020 tarihinde Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri unsurlarımızın katılımıyla 'Açık Deniz Eğitimi' gerçekleştirilmiştir. Açık Deniz Eğitimi müşterek olarak planlanıp, başarıyla icra edilmiştir." denildi.

Açıklamanın devamında, "Faaliyete katılan 17 uçak Eskişehir'de konuşlu bulunan Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına bağlı Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi (BHHM) harekat komutasında, 8 fırkateyn ve korvet ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekât kontrolünde ve Kuzey Görev Grup Komutanlığı Taktik Komutasında görevlerini icra etmiştir. Açık Deniz Eğitimi'ne katılan deniz unsurları, tatbikat öncesinde Akdeniz'in değişik bölgelerinde yerlerini almıştır. Kara sularımızdan itibaren yaklaşık 1050 NM (2000 km)'lik rota boyunca gerçekleşen ve 8 saat süren görev kapsamında komuta kontrol usulleri denenmiş; havada yakıt ikmal, deniz-hava müşterek eğitimi ile hava ve deniz resmi aktarım eğitimleri icra edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından, Akdeniz'de 8 saat süren ve başarılı şekilde icra edilen Açık Deniz Eğitimi'nde görev alan uçakların ve personelin uçuş öncesi hazırlık görüntülerini paylaştı.