Bursa
Çok Bulutlu
15°

Trump: 'Türkiye'ye minnettarız'

DÜNYA , 25 Ağustos 2020 Salı, 08:33

ABD'de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi öncesinde dün Cumhuriyetçiler'in kongresi başladı... Ülkeyi yönettiği süreç içerisinde başka ülkelerden "kurtarılan" ABD'lilerle bir soru-cevap yapan ABD Başkanı Donald Trump'ın yanında rahip Andrew Brunson da vardı. Trump o dönemi, "Şunu söylemeliyim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan çok iyiydi. Seni çok uzun süre beklettiklerini ve masum bir insan olduğunu biliyorum fakat onunla biraz konuştuktan sonra seni bırakmayı kabul etti" dedi.

Trump: 'Türkiye'ye minnettarız'

2018 yılında ABD ile Türkiye arasında ciddi bir krizin çıkmasına sebep olan rahip Andrew Brunson, kasım ayında yapılacak ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde Cumhuriyetçilerin adayı olan Trump'ın yanında dün boy gösterdi...

Görevi süresince yabancı ülkelerden "kurtarılarak" ülkeye getirilen 6 ABD vatandaşıyla bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçilerin ulusal kongresinin birinci gününde bu insanlarla kamera karşısına geçti. Trump'ın aynı odada bulunduğu insanlardan biri de rahip Andrew Brunson'dı.

"TÜRK HALKINA MİNNETTARIZ"

Brunson'ın sorularını yanıtlayan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Trump, "Bence şunu söylemem gerek ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan bana karşı çok iyi davrandı. Ve evet seni uzun bir süre içeride tuttular ve senin çok masum bir insan olduğunu da biliyorum fakat biraz sohbet ettikten sonra o da seni bırakmayı kabul etti" dedi.

23 yıl Türkiye'de yaşayan Brunson'ın serbest kalmasıyla ilgili açıklamalarına devam eden Trump, "Seni bıraktıkları için minnettarız ve Türk halkından da minnettarız" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray'da daha önceden çekilmiş görüntülerde Trump'ın yanında aynı Brunson gibi ülkesine geri getirilen Michael White, Sam Goodwin, Joshua ve Tamara Holt ve Bryan Nerran yer aldı.

OVAL OFİSTE DUA ETMİŞTİ

Başkan Trump da bu konuşma karşılığında 'Türkler iyi insanlardır onları seviyorum. Şu anda Türkiye ile harika bir ilişkiye sahip olma şansımız var.' ifadelerini kullandı.

2018 Ekim'inin ortasında ABD'ye geri dönen Brunson'ı ağırlayan Trump, "Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olma şansımız var" demişti. (Fotoğraf: Reuters)

Toplantı sırasında Rahip Brunson serbest kalması için çalışan Trump ve ABD için kısa bir dua gerçekleştirdi.