Bursa
Çok Bulutlu
19.2°

Trump'tan Erdoğan'a: Birinci sınıf satranç oyuncusu

GÜNCEL , 17 Ağustos 2020 Pazartesi, 18:03

ABD Başkanı Donald Trump, kasımdaki seçimlerde rakibi olacak Demokrat Partili Joe Biden'ın göreve uygun olmadığını savunurken bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la başa çıkacak zihinsel kapasitede olmadığı iddiasına dayandırdı. Trump, diğer ülke liderlerinin "Seni dinliyor" diyerek kendisinden Erdoğan'ı aramasını istediklerini iddia etti.

Trump'tan Erdoğan'a: Birinci sınıf satranç oyuncusu

Trump, Fox News'a şu değerlendirmelerde bulundu:

"Erdoğan gibi yabancı liderler birinci sınıf satranç oyuncusu, zehir gibi insanlar. Ben onların hepsini tanıyorum, hepsiyle işleri iyi götürüyoruz. Türkiye'den Erdoğan... Hepsi... Onlarla başa çıkabilecek zihinsel kapasiteden yoksun bir ABD Başkanı olmamalı."

"Geçen hafta dünya liderleri benden Erdoğan'ı bir aramamı rica etti. Neden diye sordum. Dediler ki 'O bir tek seni dinler, bizi dinlemiyor. Bu ABD yüzünden mi' diye sordum. 'Hayır. Senin yüzünden, senin kişiliğin yüzünden. Dinleyeceği tek kişi sensin. Çünkü o kişilik bir tek sende var. Onunla anlaşabiliyorsun.' Ve biliyor musunuz, bunu herkesin ortasında söylemek istemiyorum, ama bu doğru. Ben onunla anlaşabiliyorum. Beni dinliyor."