Bursa
Parçalı Bulutlu
10.1°
enBursa Haber

Tower Plaza'ya 'dayanıklılık' testi

BURSA , 15 Eylül 2018 Cumartesi, 10:08

Yaklaşık 30 yıldır Bursa gündeminin tartışılan maddelerinden biri olan Tower Plaza'da dayanıklılık testi yapıldığı bildirildi. Bina ile ilgili son kararın test sonuçlarına göre verileceği öğrenildi.

Tower Plaza'ya 'dayanıklılık' testi

Tower Plaza ile ilgili son gelişmeyi Olay gazetesi Yazarı İhsan Aydın, duyurdu. Aydın'ın yazısı şöyle:

"Bursa'nın yıllardır atıl duran Stadyum Caddesi üzerinde çok katlı iş merkezinde mahkeme kararı ve polis gözetiminde karot (dayanıklılık) testi başlatıldığını öğrendik.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin polis ve zabıta eşliğinde özel bir test firmasına, iş merkezinden delme yöntemiyle tüm katlardaki kolon ve kirişlerden beton numuneleri aldırdığı konuşuluyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin çıkacak test sonuçlarına göre hareket edeceği de dillendiriliyor."

AKTAŞ: İMAR BARIŞINDAN YARARLANAMIYOR

"İmar barışı" düzenlemesinin ardından yeniden gündeme gelen Tower Plaza'nın yasadan yararlanıp yararlanamayacağı tartışma konusu olmuştu. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, enbursa.com'a 10 Ağustos'ta yaptığı açıklamada,"Tower Plaza, imar affından yararlanamıyor. Kimseyle kişisel bir husumetimiz yok. 3 katlı binaların olduğu bir yerde 18 katlı ve yıllardır boş olan bir bina var. Açıkçası sahibini bir kez gördüm. Kişisel hiçbir konum yok. Ben Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'yım. Sadece orada olması gereken bir konu var. Onun peşindeyim, onun derdindeyim. Başka bir şeyin derdinde falan değilim." demişti.

TARTIŞMALAR PROJE AŞAMASINDA BAŞLAMIŞTI

1990 yılında Stadyum Caddesi'nde 38 bin metre kare alan üzerine inşa edilen Tower Plaza ile ilgili tartışmalar daha proje aşamasındayken başladı. Tüm tartışmalara rağmen Göktuğ Şirketler Grubu tarafından inşası başlanan plaza için imarda değişiklik yapıldığı iddiasıyla akademik odalar tarafından dava açıldı.

Ancak plazanın 20 katı için ruhsat verildi. Aradan geçen beş yılın sonunda, plan değişiklikleri planlama esaslarına aykırı bulunsa da binadaki inşaat devam etti.

1998 yılında binaya 20 kat artı 4 kat yapım izni içeren ruhsat verildi. Bir süre sonra plazada kaçak bölümler olduğu nedeniyle içindeki iş yerlerinin ruhsatı iptal edildi ve plaza açılışından kısa süre sonra kapılarını kapattı.

3 dil biliyor
3 dil biliyor
'Keşke ablalarım kadar dolgun olsam'
'Keşke ablalarım kadar dolgun olsam'
O bir 'Yorgun Savaşçı'ydı
O bir 'Yorgun Savaşçı'ydı
O bir Avusturyalı
O bir Avusturyalı