Bursa
Çok Bulutlu
24.9°

Toplu ulaşımda yeni dönem... Esnaf dertli, Bursalı tedirgin!

BURSA , 02 Haziran 2020 Salı, 13:24

İçişleri Bakanlığı'nın 23 Mart 2020'deki genelgesi ile toplu taşıma araçlarında toplam yolcu kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşınması kararlaştırılmıştı. Ancak o karar yeni bir genelge ile kaldırıldı. enBursa.com ekibi, ulaşımda yeni dönemin ilk gününde hem şoförlere hem de toplu taşıma kullanan vatandaşlara mikrofon uzattı. 2 ayı aşkın bir zamandır deyim yerindeyse zararına çalışan esnaf dertli olsa da yeni karardan kısmen memnun. Normalleşme adımı olarak alınan bu kararı erken bulan Bursalılar ise tedirgin.

Toplu ulaşımda yeni dönem... Esnaf dertli, Bursalı tedirgin!

Bugünden itibaren minibüslerde koltuk sayısı kadar yolcu alımı başladı.

Metro, tramvay, körüklü otobüs vb. toplu taşıma için kullanılan araçlarda ise yine bugünden itibaren sosyal mesafenin korunması ( en az 1 metre,3-4 adım ) kaydı ile yüz yüze gelinmeyecek şekilde ayakta yolcu alınabiliyor.

Pandemi sürecinde imkanı olanların özel araçlarını kullandığı, daha doğrusu özel araç kullanımında artış yaşandığı bilinen bir gerçek. Ancak imkanı olmayan ve toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalan milyonlarca kişi var.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun sokakta, markette, pazar yerinde ve daha pek çok alanda sosyal mesafeye özen gösterilmesi gerektiği ile ilgili uyarıları sürerken toplu taşımada yan yana yolculuk döneminin başlaması bazı vatandaşları tedirgin etti. Pandemi sürecinde yarı yarıya yolcu taşıyarak zor günler geçiren esnaf ise kararı olumlu buluyor.

İşte enBursa mikrofonuna yansıyan esnaf ve vatandaş görüşleri...