Bursa
Çok Bulutlu
25.1°

Tevekkülümüz sağlam da ya binalarımız?

BURSA , 17 Ağustos 2019 Cumartesi, 11:13

17 Ağustos depreminin 20'inci yıl dönümünde Bursa'nın depreme ne kadar hazırlıklık olduğu sorusu bir kez daha gündeme gelirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve AK PARTİ Bursa İl Başkanı Ayhan Salman'ın mesajları tepkiyle karşılandı.

Tevekkülümüz sağlam da ya binalarımız?

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Twitter hesabından "17 Ağustos 1999 tarihinde yaşadığımız Marmara Depremi'nde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için gereken tedbirleri almaya ve depremle mücadele alanındaki çalışmalarımıza devam edeceğiz" mesajını paylaştı.

Aktaş'ın mesajına karşı bazı vatandaşlar Bursa'daki kaçak yapılaşma sorununu dile getirerek, yerel yönetimlere duyulan güvensizliği gözler önünde serdiler.

AK PARTİ Bursa İl Başkanı Ayhan Salman da Twitter mesajında "Unutmadık & unutmayacağız. Ama sadece tevekkülümüz değil, binalarımız da sağlam olmalı. Rabbim tekrarını göstermesin" ifadelerini kullandı.

Salman'ın mesajına karşılık vatandaşlar kentsel dönüşüm çalışmalarının hangi aşamada olduğunu sordu.

Salman'ın "Binalarımız da sağlam olmalı" şeklindeki mesajı, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nin son tesbitlerini akla getirdi.

'100 BİN KİŞİ ENKAZ ALTINDA KALIR'

Buna göre, Bursa'da kaç bina olduğuna ilişkin kesin bir veri yok. Ancak bu rakam yaklaşık 650 bin olarak tahmin ediliyor. Uzmanlar Bursa'da 7 ve üzerinde bir deprem meydana gelmesi halinde en az 22 bin binanın yıkılacağını ve 100 bini aşkın insanın enkaz altında kalacağını söylüyor.

'KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇARKI DÖNMÜYOR'

Bu vahim tabloya karşın Bursa'da kentsel dönüşümde çarklar dönmüyor. Son 4 yılda kentsel dönüşüm kapsamında 250 plan değişikliğine onay verildi. Ancak Büyükşehir Belediye Meclisi'nin onayladığı 250 projeden sadece 5'i teslim edilebildi. Sadece 2 proje oturum izni alabilirken, 146 proje inşaat halindeyken durduruldu. 99 proje ise hiç başlamadı.

GÖZLER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE

On binlerce kentsel dönüşüm mağdurunun gözü kulağı Büyükşehir Belediyesi'nde. Kentsel dönüşüm en son Mayıs 2018 tarihindeki Büyükşehir Belediye Meclisi'nde gündeme gelmiş, yarım kalan projelerin devamı yönünde karar çıkmıştı. Buna karşın karar uygulama aşamasına geçemedi. Bursalılar, Başkan Aktaş'ın "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için gereken tedbirleri almaya ve depremle mücadele alanındaki çalışmalarımıza devam edeceğiz" mesajının gereğini bir an önce yerine getirmesini bekliyor.