Bursa
Çok Bulutlu
24.2°

Tepki çığ gibi büyüyor: "Bursa'yı Terk Et!"

BURSA , 18 Mayıs 2020 Pazartesi, 22:35

Meyra Madencilik, Kirazlıyayla'da tepki toplayan cevher zenginleştirme ve atık barajı tesisinin yapımına başladı. Çevre örgütleri ve halk sağlığı uzmanlarına göre tesisin, doğaya ve insan sağlığına ciddi etkileri olacak. Yapılan çalışmanın ardından, #BursayıTerkEt" etiketi Twitter'da ilk sıraya yerleşti.

Tepki çığ gibi büyüyor: "Bursa'yı Terk Et!"

Bursa'nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde, Meyra Mühendislik Proje ve Madencilik şirketi tarafından Kurşun-Çinko-Bakır Zenginleştirme (Flotasyon) ve Atık Barajı tesisi yapılması planlanıyor. Tesis için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) onayı alındı. Şirketin faaliyet gösterdiği alanda onbinlerce ağacın kesileceği tahmin ediliyor.

Projeye yöre halkı ve çevre örgütleri tepkili. ÇED onayına karşı hukuksal mücadele başlatılsa da pandemi önlemleri kapsamında adliyelerde itiraz süreci işlemiyor. Çoğu 65 yaş üstü olan Kirazyayla sakinleri için ise sokağa çıkma kısıtlaması bulunuyor.

(Fotoğraf: Deutsche Welle Türkçe)

Ancak koronavirüs günleri şirketin faaliyetlerine devam etmesine engel olmadı. 30 Mart'ta ağaç kesimine başlayan Meyra, köylülerin ve milletvekillerinin tepkisi sonrası faaliyetine ara vermek zorunda kalmıştı. Şirket, 11 Mayıs Pazartesi günü çalışmalarına jandarma eşliğinde yeniden başladı.

Bunun üzerine bölgede yapılacak tesise tepki gösteren köylülere destek olmak amacıyla Twitter'da "#BursayıTerkEt" etiketine binlerce mesaj atıldı. "#BursayıTerkEt" etiketi Twitter'da ilk sıraya yerleşti.

Bu doğa katliamına tepki gösteren vatandaşlar, Meyra Mühendislik'in çalışmalarının durdurulmasının gerektiği belirtildi.

Emirsultan Meydanında tarihi gün
Emirsultan Meydanında tarihi gün
Karasaban hala revaçta
Karasaban hala revaçta
ABD'yi siyahi öfke sardı
ABD'yi siyahi öfke sardı
Konakalmaz Şelalesi baharla coştu
Konakalmaz Şelalesi baharla coştu