Bursa
Puslu
12.1°
enBursa Haber

Teknolojinin seks hayatına etkisini biliyor muydunuz?

YAŞAM , 17 Kasım 2018 Cumartesi, 08:13

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızda bir çok şeyin de değiştiği görülmekte. Peki bu gelişim seks hayatını nasıl etkiledi? İstatistiklerle açıklıyoruz!

Teknolojinin seks hayatına etkisini biliyor muydunuz?

"Tatlım, telefonunu kapat ve yanıma gel." Bu, yatağın diğer tarafından çok sık duyduğum bir cümle. Düşüncesizce telefonuma bakmaya devam ederken, "Sadece alarmımı kuruyorum" diyorum. Gerçek şu ki, zihnim hâlâ gün içinde yaşadıklarımla meşgul ve sosyal medyada neler olduğuna bakarak kafamı dağıtmaya çalışıyorum. Farkına varıyorum ki; birden karşılaştığım bilgi bombardımanıyla kafamı dağıtmak tabii ki yapabileceğim en son şey. O mavi ekran ışığının uykumu engelleyeceği kesin.

Fakat uyku, bu senaryodaki başlıca endişem değil. Konu tamamenseks. Bir süre sonra alarmımı kurdum ve fark ettim ki, daha önce şehvetli olan tarafım hızlıca uykuya dalmış ama ben fazlasıyla uyanığım.

Bu konuda yalnız değilim. Dijital dünya eğitimi alan, Dijital Inferno kitabının yazarı ve Brighton Üniversitesi'nde kıdemli araştırmacı olan Paul Levy, UK Newspaper'a verdiği röportajında "Sanal hayatlarımızın, fiziksel ilişkilere olan etkilerini okumaya başladım ve ilişkileri teknoloji bağımlılığıyla tehdit altında olan yüzlerce çiftle konuştum" diyor ve ekliyor;

"Bunun nedenini 'acınası memnuniyet' olarak açıklıyorum. Hiç konuşmadan sürekli telefona bakıp, akşamları televizyon izleyerek zaman harcamak tatmin edici değil, sadece doyurucu. Fiziksel bağlarımız zamanla azaldıkça, buna uyum sağlayıp daha az beklenti içine girmeye başladık. Gerçek romantizmin ne demek olduğunu unuttuk."

Romantizm tek bir şeydir; seks. Durex'in 2016'da yaptığı ankette 2.000 yetişkinden alınan sonuca göre, (çoğu seks sırasında bile telefonla meşgul olduğunu kabul ediyor) katılanların yüzde 41'i partnerlerini sekse teşvik etmeye gönüllü bile olmuyor.

Fakat cinsel hayatımızda partnerimizle aramıza giren tek şey telefonlar değil. Ben sosyal medyaya takıntılı olsam da, partnerim de tüm hafta sonu boyunca kendini laptop'una kaptırıp saatlerce e-postalarını cevaplamayı tercih ediyor. Benimle zoraki ilgileniyor, bir soru sorduğumda ise cevabı kafasını sallayarak sadece; "Hmm, evet..." oluyor.

Bir de yatak odasında onu birkaç saat görmezden gelmeme neden olan dizi maratonları var. Teknoloji, insanlarla olan iletişimimizi engelliyor. Bu da fiziksel yakınlık kurmamız konusunda bizi çekingen hâle getiriyor. Böylece mutluluktan uzaklaşıyoruz. Hepimizin derin bir iletişime ihtiyacı var fakat buna yeterli miktarda sahip değiliz.