Bursa
Az Bulutlu
10.1°
enBursa Haber

Teknolojik bağımlılığa dikkat!

SAĞLIK , 13 Kasım 2018 Salı, 16:11

Psikolog Esra Orçunlu, Pozitif Sağlık programında teknoloji kullanımının çocukları nasıl etkilediğine değindiği söyleşide; televizyonla tanışma yaşından, internetin sakıncalarına, bilgisayar oyunlarından bağımlılığa Demet Çoraklı'nın sorularını yanıtladı.

Teknolojik bağımlılığa dikkat!

Dijital medya kullanımı üzerine yapılan araştırmaya göre; 0-6 yaşçocukların yüzde 63'ü tableti tek başına kullanırken yüzde 57'si bir ebeveyniyle birlikte kullanıyor. Türkiye'de çocuklar tableti yüzde 72 oranında en çok video izlemek için kullanıyor. Bunu sırasıyla oyun oynamak, resim yapmak, eğitsel amaçlar ve fotoğraflara bakmak takip ediyor.

2000'li yıllarda çocuk olmanın farkını anlamamız açısından "tekno çocuk" kavramını açan Psikolog Esra Orçunlu, televizyon ile tanışma yaşının 3 yaştan önce olmaması konusunda ebeveynleri uyardı.

Ebeveynlik yaklaşımlarının teknoloji kullanımı üzerinde etkili olabileceğinin altını çizen Psikolog Esra Orçunlu; çocukların hem dijital teknoloji aracılığıyla bilime, kültüre, sanata kolayca ulaşabilen hem de aile, arkadaş, doğa sevgisi gibi değerleri koruyan bir nesil olarak yetiştirilmesi konusunda ebeveynlere büyük görevler düştüğüne değindi.

İnternetin sakıncaları üzerinde duran Orçunlu, bilgisayar oyunlarının çocuklara verdiği zararlar üzerinde durarak, çağın içinde bulunduğu tehlikelerden birinin ise internet bağımlılığının; sigara, alkol ya da uyuşturucu bağımlılıktan farklı olmadığına dikkat çekti.