Bursa
Çok Bulutlu
25.1°

Tedbirler 65 yaş üstünü korumuyor mu?

BURSA , 01 Haziran 2020 Pazartesi, 18:50

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan tedbirlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Tedbirler 65 yaş üstünü korumuyor mu?

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz'ın yaptığı basın açıklamasında, "Kırkbir gündür altmışbeş yaş üstü yurttaşlarımızın kısıtlılığı devam etmektedir. Sağlığımızın korunması açısından bu uygulamaya temelde bir itirazımız yoktur. Ancak geldiğimiz aşamada sadece haftada bir gün dışarı çıkmamız yeterli değildir. yaşlıların da daha fazla nefes almaya ihtiyacı vardır.

Yeni normalleşme yaşama başladığımız bu günlerde altmışbeş yaş üstü yurttaşların kısıtlılığının devam etmesi bir karamsarlığa yolaçmıştır. Sağlık Bakanımız ve Bilim Kurulu Üyeleri altını çizerek; "maske, güvenli sosyal mesafe ve el hijyeni" herkesi korur, demektedirler. Her kesimi koruyan bu tedbirler neden altmışbeş yaşındakileri korumuyor. Bunu anlamakta güçlük çekmekteyiz.

Mevcut tedbirler altmışbeş yaşını korumaya yeterli değilse bu durum yetkililer tarafından kamuoyuna açık bir şekilde anlatılmalıdır. Değilse, altmışbeş yaşüstüne uygulanan kısıtlılık yeniden değerlendirilmeli ve en kısa zamanda kaldırılmalı ya da dışarı çıkış artırılmalıdır.

Kısıtlılığın yakın zamanda kaldırılmaması durumunda dışarı çıkış haftanın en az üç gününe çıkarılmalıdır. Her kurumun kapalı olduğu pazar günleri ihtiyaçların karşılanması mümkün değildir. Bir emekli maaşını kendi eliyle bankamatikten çekmesi kendisine en büyük moraldir. Faturalarını ödemesi kendisi için en büyük iştir. Torunlarına uzaktan da olsa el sallaması konuşması canına can katar. Hayata bağlar.

Kısıtlılığın daha fazla devam etmesi, başka hastalıkların kapısını aralar. Hareketsizlik ve kemik erimesi ve diğer kronik rahatsızlıklar sırasını beklemektedir. Bu nedenle kısıtlı tedbir değerlendirilmeli, altmışbeş yaşlar da bir an önce yeni yaşama hazırlanmalıdır." ifadeleri yer aldı.