Bursa
Çok Bulutlu
24.4°

Tecrübe konuştu! İşte Tuz Pazar'ının hikayesi...

BURSA , 15 Haziran 2020 Pazartesi, 10:31

Bursa'da alışveriş denince akla ilk gelen pazarlardan biri Tuz pazarı...Tarihi pazarın en eski esnaflarından Aziz Akbayır'dan hem Tuz Pazarı'nın tarihini hem de kendi hikayesini dinledik.

Tecrübe konuştu! İşte Tuz Pazar'ının hikayesi...

enBursa.com ekibi, mikrofonu Tuz Pazarı'nın en eski esnaflarından biri olan Aziz Akbayır'a uzattı.
Aziz amca, daha çocukken başlamış pazarcılığa.


Babasının yükünü göğüslemiş küçük yaşta... Çocukluğunu yaşamadan kendisini tezgahlar da bulmuş.
1950 doğumlu olan Aziz amca, vurguluyor bir taraftan; "Bursa'nın ilk pazarlarından biri burası ve Bursa'nın en eski pazarcılarındanım" diye...

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

"Tuz Pazarı'nın kuruluşu 1888'e uzanıyor" diyen Aziz Amca, "Önceliği tuz satmakmış buranın ama şimdiki hali bambaşka bir hale büründü. Babam başlamış bu işe biz de babamdan gördük devam ettik. En eskilerinden biriyim bu pazarın. Çocukluğumuzu yaşamadık, pazarda geçti. 2 kız bir oğlan babasıyım. Benim oğlum da benim izimden geliyor. 20 yıldır o da bu işi yapıyor. Diğer pazarlarda bulamadığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Çok kaliteli bir yer. Yüzde 90 müşterimiz tanıdık zaten."
deyip;
geçmişe dalıyor ve
"Önceden saygı vardı. Bende domates varsa başka tezgah satmazdı. Ben siftah yapmadıysam diğer tezgah yaptıysa bana gönderirdi siftah yapayım diye. Öyle bir anlayış vardı. Şimdi o anlayış kalktı. Önce ahlak olacak ki sevgi saygı olsun" diyerek geçmişe özlem duyuyor.

Sonra ise fotoğraflara dalıp başlıyor anlatmaya...

"Bu fotoğrafta bir tek ben sağ kaldım" diyerek de gözleri doluveriyor hemen.

Ekmeğini Tuz Pazarı'ndan kazanan Aziz Amca'nın bazı istekleri de var.

Tuz Pazarı'nın üzerinin kapatılmasını üstüne basa basa söylerken, "Burada yer sahiplerinin neredeyse tamamı işi bıraktı. Kendileri bu işi yapmıyor, kiralıyorlar. Kiralık olan kişiler de odaya kayıt olmalı, haksız kazanç olmamalı." diyerek tamamlıyor sözlerini.