Bursa
Çok Bulutlu
13°

TBMM'de yüksek tansiyon: "Seçim yaklaşınca EYT'lilere ne cevap vereceksiniz?"

GÜNCEL , 21 Şubat 2020 Cuma, 09:03

Bankacılık Teklifi'nin Genel Kurul'daki görüşmeleri esnasında söz alan CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal, AK Parti'ye "Yarın seçim olduğunda sürekli sırt döndüğünüz EYT'lilere ne cevap vereceksiniz" diye sordu.

TBMM'de yüksek tansiyon: "Seçim yaklaşınca EYT'lilere ne cevap vereceksiniz?"

'Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' görüşmelerinde söz alan CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal, EYT'lilerin sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi.

Yaptığı konuşmada vatandaşın önceliği ve taleplerinin AK Parti'nin talepleri ile uyuşmadığını dile getiren Köksal, ""Sahada bizden beklenen sorunlar." diye getirdiğiniz sorunların kaçı vatandaşın önceliği? Yarın seçim olduğunda Meclise getirdiğiniz tekliflerle ilgili vatandaşa ne diyeceksiniz? Mesela, sürekli söz verip de sırtınızı döndüğünüz emeklilikte yaşa takılanlara ne cevap vereceksiniz? "100 günlük eylem planına aldık." deyip de yüzlerce gündür çözüm üretmediğiniz 3600 ek göstergeyle ilgili ne bahane üreteceksiniz? Atama bekleyen yüz binlerce öğretmene ve KPSS'ye girdiği hâlde hâlâ atanamayan engellilere düşük ücretle, güvencesiz ve okul idarecilerinin keyfî tasarrufları adı altında çalıştırılan ücretli öğretmenlere, tayin hakkı tanımayıp aile bütünlüğünü âdeta yok ettiğiniz sözleşmeli öğretmenlere, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının altında bir maaşla çalıştırdığınız kadrolu öğretmenlerin yüzüne nasıl bakacaksınız? TÜİK verilerine göre 4 milyon 650 bin olan, ancak biliyoruz ki gerçekte sayıları 8 milyon civarında bulunan işsiz vatandaşlarımıza söyleyecek bir sözünüz kaldı mı? İcra dairelerinde 10 Şubat 2020 tarihi itibarıyla icra takibine düşmüş dosya sayısı 20 milyon 509 bin olmuşken yani ülkedeki her dört vatandaştan 1'i icralıkken siz kime ne umut vereceksiniz?" ifadelerini kullandı.

Vatandaşın bankalara olan borçlarının bu kanun teklifinde hiç gündeme getirilmediğini söyleyen Köksal, "Vatandaşın takibe alınan kredi kartı ve tüketici kredisi borcu Ocak 2020 itibarıyla yaklaşık 21 milyar liraya dayanmış, umurunuzda mı peki? Küresel Emeklilik Endeksi'ne göre 37 ülkeyi kapsayan en iyi emeklilik araştırmasında sondan üçüncü yaptığınız Türkiye'deki emeklilere, 100 milyarın üzerinde borca batırdığınız ve hak ettiği desteklemelerin yüzde 55'ini ödemediğiniz çiftçilere, açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm ettiğiniz asgari ücretlilere, kamuda esas işi yaptığı hâlde kadro dışı kalan taşeronlara, yıllardır kadro alamayan geçici ve mevsimlik işçilere, statü değişikliği bekleyen üniversiteli işçilere, üniversiteyle ilişiği kesilmiş ama hâlâ af bekleyen 470 bin öğrenciye, BAĞ-KUR primini ödeyemez hâle gelmiş esnafa, kredi sicil affı bekleyen vatandaşa, iflas etmiş veya bir umut konkordatoyla toparlanmaya çalışan iş insanına hâlâ mı vaat vereceksiniz? Yapılacak birkaç değişiklikle gazilik hakkına kavuşacak olan ama sizin için nedense bir türlü önceliğe alınmayan 19 bin malul sayılmayan gaziye, haklarını gasbedip maaşını kestiğiniz 237 gaziye, sadece seçim döneminde hatırladığınız şehit yakınlarına, 669 sayılı KHK'yle okullarını kapatıp hayatlarını kararttığınız askerî öğrencilere ne deyip oy isteyeceksiniz? On sekiz yıllık "Üretiyoruz, büyüyoruz, kazanıyoruz." klasik yalanınıza mı sığınacaksınız? İşçi, memur, emekli, esnaf, çiftçi büyümeden pay alamıyorsa büyümenin ne anlamı var Allah aşkına?" ifadelerini kullandı.