Bursa
Az Bulutlu
27.3°

TBMM'de flaş sözler: 'EYT'liler bekliyor, haberiniz olsun!'

GÜNCEL , 23 Temmuz 2020 Perşembe, 11:16

Genel Kurul'da devam eden görüşmelerde söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Cahit Arı, iktidarın pandemi sürecinde sıkıntıları çözemediğini dile getirerek, 'EYT'liler bekliyor, haberiniz olsun' dedi.

TBMM'de flaş sözler: 'EYT'liler bekliyor, haberiniz olsun!'

TBMM'de gerçekleşen oturumda söz alan CHP Antalya Milletvekili Cahit Arı, pandemi sürecinin ekonomik etkilerinin devam ettiğini dile getirerek iktidarın bu anlamda sınıfta kaldığını dile getirdi. Arı, aradan geçen zaman diliminde EYT'lilerin mağduriyetinin devam ettiğini söyledi.

Arı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan coronavirüs süreci etkilerini hâlâ devam ettirmekte. Bu süreç içerisinde esnaflarımız ve işçilerimiz gerçekten büyük bir ekonomik sıkıntı içerisine düştüler. İktidarın ekonomik anlamda ortaya koyduğu tedbirler ise yeterli olmadı, bu konuda maalesef sınıfta kaldınız. Değerli arkadaşlar, şu an getirilmeye çalışılan maddelere baktığınızda yine işçilerle ilgili birtakım düzenlemeleri görmekteyiz. "1 Temmuz 2020 tarihinden önce kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan özel sektör iş yerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların iş yerinde kısa çalışmanın sona ermesi ve aynı iş yerinde haftalık normal çalışmaya geçilmesi hâlinde 31/12/2020 tarihini geçmemek üzere üç ay süreyle sigortalı ve işveren hisse primlerinin tamamı İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanır." hükmü getirilmekte. Bakın, burada işçinin sigorta priminin İşsizlik Fonu'ndan ödenmesi normal ancak işverenin ödemesi gereken sigorta priminin de yine işsizlik sigortasından karşılanması doğru değil.

Yine, değerli arkadaşlar, işten çıkarılma daha önce, bu coronavirüs sürecinde yasaklanmıştı. Bu yasaklanmanın amacı da işçilerin korunmasıydı. Bu, ilk getirilen düzenleme tarihinde gerçekten işçi yararına bir düzenleme olarak değerlendirilebildi ancak bakın, şimdi getirilmeye çalışılan düzenlemede ise 30 Haziran 2021 tarihine kadar her ne kadar işten çıkarılma yasaklanıyormuş gibi gözüksede 30 Haziran 2021 tarihine kadar işçinin iş akdi askıya alınmakta. Değerli arkadaşlar, bir işçinin iş akdi askıya alındığında artık o iş yerinden kendi iradesiyle çıkamayacak demektir. Bu takdirde işçi iş yerinden ayrılmak durumunda kaldığında yani "Ben işten ayrılmak istiyorum." dediği takdirde işçi mağdur olacak yani kıdem tazminatı gibi haklarında vazgeçmek zorunda kalacak değerli arkadaşlar. Yine, bu süre içerisinde işçiyi günlük 39 TL'ye mahkûm etmektesiniz değerli arkadaşlar. Bakın, iş akdi askıya alınan işçi kısa çalışma ödeneğine mahkûm edilmekte. Bu ücret ise günlük 39 TL, aylıkta ise 1.168 TL'ye tekabül etmekte değerli arkadaşlar. Yani şimdi, siz, koruma adı altında işçinin işten çıkmasını önlemektesiniz, iş akdini askıya almaktasınız, sonuç itibarıyla da 1.168 TL'ye mahkûm etmektesiniz. Değerli arkadaşlar, hiç olmazsa burada, bakın, iş akdi askıya alınan işçinin ücretinin en azından asgari ücret düzeyinde olabilmesi gerekir. Kaldı ki burada yapılan ödeme de yine İşsizlik Fonu'ndan karşılanmakta. Bu durum şunu göstermekte: İşsizlik Fonu, işveren fonuna dönüşmekte değerli arkadaşlar. Her fırsatta yapılmaya çalışılan ödemeler, işveren adına da yapılan ödemeler İşsizlik Fonu'ndan yapılmakta. Ben şunu söyleyeyim, işverenin desteklenmesine kesinlikle karşı değiliz zaten yeterince bu konuda eksikleriniz oldu. İşverenimize, esnafımıza yeterli desteği sağlayamadınız ama bu desteğin işverene İşsizlik Fonu'ndan değil genel bütçeden yani hazineden karşılanması gerekir. Bakın, bu konuşmayı yapacağımı duyan EYT'liler, aradılar ve dediler ki: "Biz çare bekliyoruz, şu an mağduruz." İşte eğer bir İşsizlik Fonu kullanılacaksa EYT'liler bekliyor. Değerli arkadaşlar, bakın, haberiniz olsun.