Bursa
Parçalı Bulutlu
13.9°

Tatlıoğlu: Hükümet belediyelerle yarışmamalı

BURSA , 01 Nisan 2020 Çarşamba, 18:26

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis'te yapmış olduğu konuşmada hükümetin koronavirüs ile mücadelesini yönetiminde attığı adımlara ilişkin eleştirilerde bulundu.

Tatlıoğlu: Hükümet belediyelerle yarışmamalı

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis'te yapmış olduğu konuşmada Türkiye'nin koronavirüs mücadelesindeki yanlışları açıkladı.

'KRİZ SONRASI KONUŞULANLARIN YARISI ÇÖPE GİDECEK'

Tatlıoğlu, "Endişenin çok yüksek olduğu bir dönemde Meclis'te çalışmanında kendine ait bir sıkıntısı var. Uluslararası bir anlaşma üzerine mütalaa ve münazara ediyoruz ve aynı zamanda da uluslarası bir tehditle karşı karşıyayız. Herhalde şu kriz sonrası dünyada konuşulanların yarısı çöpe gidecek. Belki konuşanların yarısı siyaset sahnesinde veya sivil toplum sahnesinde olmayacak. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük tehdit algısını konuşuyoruz. Bütün dünyayı ve bütün ülkeleri etkiliyor. Bütün ülkeler de kendilerine ait ödevleri yapmak durumdalar. Ortak hareket etmek ve kaynakları harekete geçirmek amacındalar. İYİ Parti olarak beş temel önceliğimiz var kendi ev ödemimizde." dedi.

İYİ PARTİ'NİN ÖNCELİKLERİ

"Birincisi; sağlıkta açık bilgi ve veri eksikliği, şeffaflık. Bu konudaki endişelerin tamamen giderilmesi gerekiyor. İkincisi; ekonomik aktörlerin sanayici, esnaf, çiftçi ve kobilerdeki nakit açığının ve gelir eksikliği giderilerek bu aktörlerin ekonomik alanda kalmalarının devamını sağlamak. Üçüncüsü; hane halkı gelir düşüşüne bağlı ekonominin durdurulmasını engellemek ve bir adım sonra da geçim endişesini ortadan kaldırmak. Dördüncüsü: şu anda oluşan ve hepimizin şahitlik ettiği kamu yönetimindeki kargaşa ve bilgi kirliliğinin önemli bir problem olduğunu görüyoruz. beşincisi de; krizin uzaması durumunda gıda tedarikinin ciddi bir tehdit olduğunu hep beraber farkında olduğumuzu düşünüyorum."

HÜKÜMET BELEDİYELERLE YARIŞMAMALI

İYİ Parti Bursa Milletvekili Tatlıoğlu, "15 Temmuz için 309 milyon lira, İdlib için 168 milyon, medyada bağlı olarak 73 milyon, Elazığ deprem bölgesi için 100 milyon toplanmış. Ama bunlarla ilgili nerede kullanıldıklarıyla ilgili açık bir bilgi yok. 309 milyon şehit ve gazileri bulmadı. Devlet masanın üzerine asgari 400 milyar lira kaynak olarak koymalı. Cumhurbaşkanlığı veya hükümetin, belediyelerle yarışacağı bir Türkiye olmamalı. Maalesef bu rol kapma. Ortak akıl üretilmiyor. Cumhurbaşkanı kekeme komutan gibi, taarruz emri anlaşılınca savaş bitmiş oluyor. Bir çözümleyici maddeler yok. En önemli yaptırım Kısa Çalışma Ödeneği. Devlet kobilere 10'ar bin lira tedarik etmeli. Belediye fakir fukaraya yardım etmesin mi? Bu belediyeler AK Parti'de olsa itiraz edecek miydik? İnanmadığımız şeyleri söylüyoruz." ifadesini kullandı.

'ORTAK AKIL ÜRETECEK BİR YAPIYA GEÇMEK LAZIM'

İsmail Tatlıoğlu, "Uluslararası anlaşmada en önemli şey güvendir. Türkiye ne yaparsa yapsın yaptıklarının etkili olması için bu zeminde güven tesis olması lazım bugün bu yönetimde bu yok. Para basmadan bahsediliyor. Evet, doğrudur para basılmalıdır ama bu kurallı ekonomiler için etkilidir. Devletin birilerine para kazandırmak için çalıştırdığı ekonomilerde etkili olmaz. Göreceksiniz maliyetlerin nereye çıktığını. Onun için ortak akıl üretecek bir yapıya geçmek lazım." şeklinde konuştu.

'ÖNERGEMİZ REDDEDİLMESEYDİ DE ÖNLEMLER ALINSAYDI'

Milletvekillerine eleştride bulunan Tatlıoğlu, "Parlemantomuz keşke 30 Ocak tarihinde gündeme getirdiğimiz koronavirüsü ile ilgili araştırma önergemizi reddetmeseydi de 30 Ocak'tan itibaren bu meseleye sahip çıkılsaydı ve önlemler buna göre alınsaydı. Gelin önceliklerimizi belirleyelim.Önceliklerinden bile mahrum bir parlemantoyuz. Eksik akılla gidemeyiz, ortak akılı harekete geçirmeliyiz." açıklamasında bulundu.

Karasaban hala revaçta
Karasaban hala revaçta
Şehitlikler ziyaretlere açılıyor
Şehitlikler ziyaretlere açılıyor
Kars her mevsim bir başka güzel
Kars her mevsim bir başka güzel
ABD'yi siyahi öfke sardı
ABD'yi siyahi öfke sardı