Bursa
Parçalı Bulutlu
11°
enBursa Haber

Tatil: Mutluluk demek :)

SAĞLIK , 08 Haziran 2018 Cuma, 12:58

Psikiyatrist Rıdvan Üney, tatil yapmanın mutlululuk verdiğine dikkat çekiyor.

Tatil: Mutluluk demek :)

Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde tatil, "Kanun gereğince çalışmaya ara verileceği belirtilen süre, dinlenme, eğlenmek, dinlenmek amacıyla çalışmadan geçirilen süre" olarak tanımlanıyor.

Nişantaşı Psikiyatri Merkezinden Yrd. Doç. Dr. Psikiyatrist Rıdvan Üney, bu tanımı dikkate alarak şu açıklamalarda bulundu:

"Yani tatiller çalışma dönemleri değildirler. Akıllı cep telefonlarının ortaya çıkışı, tablet bilgisayarların kullanımında artış, diz üstü bilgisayarların her yere taşınacak kadar hafif malzemelerden yapılması ve her ortamda internete kolay ulaşım bizlere çeşitli avantaj ve dezavantajlar getirdi.Bu teknolojik aletlerin yardımıyla; kalacağımız otel, yol bilgisi, sabah kahvaltısı için gidilecek mekân, akşam yemeğinde gidilecek restoran, eğlence mekânları, tercih edilen beachler, akıllı telefonlara dokunarak kolaylıkla erişilebilecek bir duruma geldi. Bu bir avantaj. Ancak; gelişen teknolojik aletler; tatilleri de bir iş ortamına çevirmesiyle tatil anlamını değiştirmeye başladı.
Psikiyatrist Rıdvan Üney, tatil yapmanın faydalarını ise şöyle sıralıyor:

  • Stresten uzaklaştırır Monotonluktan kurtarır. Dışarı çıkartır. Sosyal aktiviteleri artırır.
  • Farklı yemekler ve içecekler tatmamız için bir fırsat oluşturur.
  • Yeni insanlarla tanışmamıza olanak sağlar.
  • Yeni tecrübeler yaşamamızı sağlar.
  • İç dünyamızı zenginleştirir. Eğlenme fırsatı oluşturur.
  • Beynimiz için bir detoks fırsatı oluşturur.
  • İşyerindeki yoğunluktan ve sorunlardan uzaklaştırır.
  • Çalışma dönemi için dayanıklılığımızı artırır.
  • Dinlenmeye katkısı olur.
  • Kitap okumak, film seyretmek için fırsat sunar.

TATİLE İŞ GÖTÜRMEYİN!

Ancak günümüzde tatilde bile işle ilgili maillere telefonlara cevap vermek, tatilde rapor hazırlamak, işle ilgili çalışmalar yapmak bütün bu tatilin faydalarından yeterince yararlanamamayı getirir. Günümüzdeki moda terimle evden çalışma yerine tatilden çalışma şekli oluşur. Bu da kişinin yeterince dinlenememesine ve tatilden umulan faydanın sağlanamamasına neden olur. Bu nedenle çalışanların tatile çıkmadan önce tatilde çalışmama konusunda hem işyeriyle anlaşması, hem de bu verdiği söze kendisinin de uyması gerekir. Bununla birlikte tatilde işten gelen telefonların cevaplanmaması ve maillere cevap verilmemesi önemlidir. Çünkü ancak bu şekilde tatilin getirdiği yararlardan faydalanabilinir.