Bursa
Açık
19.5°

Tarihi mescitte klima ayıbı!

GÜNCEL , 01 Eylül 2020 Salı, 07:42

Hirami Ahmed Paşa mescidi, dış duvarlarından sarkan klimaların işgali altında. Yapının içine de sonradan PVC ve fayans kaplamalar, plastik lambalar eklenmiş. Tahmini 1300 yıllık tarihi yapının bahçesine bir de kümes kurulmuş.

Tarihi mescitte klima ayıbı!

Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne bağlı tarihi yapı diyanet tarafından cami olarak kullanılıyor. Hürriyet'ten Ömer Erbil imzalı habere göre, tarihi yapının üstüne devasa 'anıtsal nitelikte' bir klima konmuş. Klimanın aparatları duvarlara monte edilirken yine borular duvarlar delinerek içeriye alınmış. Doğalgaz boruları da benzer şekilde tarihi yapının duvarlarına monte edilmiş. Pencerelere yapıyla uyumsuz ferforje demir korkuluklar eklenmiş. 1300 yıllık yapının bahçesinde bir de tavuk kümesi bulunuyor.

Mimari Restorasyon ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Serhat Şahin duruma isyan etti. Her gün yeni vakaların ihbarının derneğe ulaştığına dikkat çeken Şahin şöyle konuştu:

"Tarihi yapıya nereden baksanız sakil duruyor. Bu sorunların çözümü için en üst makam yönetim düzeyinde alınacak radikal kararlar ile sistem değişimine ihtiyaç var. Başka çaresi yok. Bıkkınlık veriyor gerçekten. Bu garabet vahim durumlar normalleşme seviyesine geldi artık."