Bursa
Az Bulutlu
29.9°

Şuursuzca talep oldu!.. Seralarda çiçek kalmadı...

GÜNCEL , 04 Haziran 2020 Perşembe, 16:58

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs çiçekçilik sektörünü de olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Pandeminin ilk günlerinde kısıtlamalar ve sınırı kapılarının kapanması nedeniyle çiçekçilik sektöründe söz sahibi olan Yalova'da yetiştirilen çiçekler büyük ölçüde üreticinin elinde kalmıştı. Son günlerde ise iç piyasada yaşanan talep artışı nedeniyle seralarda çiçek kalmadı.

Şuursuzca talep oldu!.. Seralarda çiçek kalmadı...

Son günlerde pek çok çiçekçi ürün temininde sıkıntı yaşamaktan şikayetçi. Koronavirüs nedeniyle uygulanan kısıtlamalar iç piyasada vatandaşları hobi amaçlı çiiçek ve bitki yetiştiriciliğine yönlendirince seralarda çiçek bulmak oldukça zor hale geldi.

Çiçekçilik sektöründe söz sahibi olan illerden Yalova'da yaklaşık 50 bin m2'de yılda 2 buçuk milyon adet modern serada saksılı süs bitkisi üreten Gaye Süs Bitkileri ortaklarından Abdullah Okul,enbursa.com'a son durumu değerlendirdi. Okul, şöyle konuştu:

"ÜRETİM PLANI YAPARKEN VİRÜS HESAPTA YOKTU"

"Korona virüs bizleri bizim biraz tekstile benziyor üretimimiz. Biz yazın kışı kışın yazı üretiyoruz. Haziranın ikinci haftasından sonra kışlık üretime başlayacağız. Yazlık satacağımız çiçekleri de kasım ayında başlıyoruz. Biz üretimimizi planlarken virüs muhabbeti dünyada yoktu. Biz mevcut ekonomik koşullara göre işletmeyi minimum ile çevirmek adına bir ekonomik plan uyguladık. Yaz dönemine kapasitemiz normalde 1 milyon 750 bin adet iken 1 milyon 250 bin adete çektik. Çünkü 2015 yılından beri ihracattaki ve kamunun alımlarındaki daralma neticesinde böyle bir yol haritası çizdik ve üretime başladık."

Çiçekçilikte yaz ürünlerini kışın, kış ürünlerini ise yazın ürettiklerini belirten Okul, son yıllarda talep daralması nedeniyle kapasitede zaten düşüş yaşandığını bir de hesapta olmayan salgın devreye girince işlerin tamamiyle karıştığını söyledi ve ekledi:

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

"HERKES BOCALADI"

"Korona virüsün çiçekçilik sektörüne etkilerine de değinen Okul, "Virüs muhabbeti dünyada yayıldı. Tam sezon arifesine tekabül etti. Dünyada ve Türkiye'de ilk defa böyle bir şeyi televizyonlarda, kitaplarda, arşivlerde okunuyor da ama ilk defa yaşam alanımıza girdi. Sokağa çıkma yasağı, kısıtlamalar vs derken herkes bocalardı. Ben hep şunu söyledim halk evde oturmaktan artık sıkılacak değişik ev içerisinde kendine hobi üretecek ve bu bize bir şekilde dönecek. O ara dönemde şöyle bir sıkıntı doğdu. Mevcut ekonomik durum zaten sıkıntılı ve piyasa daralmış yani ihracat ve kamunun bitki kullanımı daralınca mevcut metrekarelerimiz adetlerimiz iç pazara çok gelmeye başladı. Bu daralmayı kırabiliriz dedik ama tabi öngöremiyorsunuz."

Kısıtlamalardan sıkılan pek çok kişi hobi amaçlı bitki üretimine başlayınca talepler birden patlamış. Hal böyle olunca seralarda bitki kalmamış. "Çiçek kalmadı ama para da kazandırmadı" diyen Okul, şöyle devam etti:

"ŞUURSUZCA TALEP OLDU"

"İlk 15 gün ne telefon çaldı ne gelen giden oldu. Nisan ile birlikte evde oturmaktan sıkılan vatandaş dışarı çıkmayı başlayınca bu bize bir meşgale. Çünkü ucuz, elde taşınacak ve gün içinde oyalanacağınız bitki bizim ürün gurubumuz. Şuursuzca bir talep oldu. Piyasada ne varsa şuan satıldı. Biz üretici kısmında çok büyük paralar kazanmadık. Piyasa bir açılma oldu ama bu açılmanın nereye kadar açılacağını hesap edememeğimiz için mesela 5 TL'ye sattığımız çiçeği 3 TL'ye verdik. Sezon uzun sürdü bu sefer. Sezon uzun sürünce seralarda bir tane bitki kalmadı. Şuan çekim yaptığımız sera bin 200 m2 ve 50 bin m2'den kalan bitki bu. Her yıl elimizde bitki kalırdı bu yıl para kazanamadı ama bitki kalmadı elinde."