Bursa
Açık
0.3°
enBursa Haber

Suudi Arabistan'da toplu idam

DÜNYA , 25 Nisan 2019 Perşembe, 08:43

Suudi Arabistan'da idam edilen 37 kişiden biri olan Mujtaba al-Sweikat adlı gencin ABD'ye Üniversitede okumak için gitmek isterken havalimanında tutuklandığı belirtildi.

Suudi Arabistan'da toplu idam

Suudi Arabistan'da terör örgütü kurmak ve düşmanla iş birliği yapmak suçlamasıyla idam edieln 37 kişi arasında yer alan Mujtaba al-Sweikat adlı gencin, 2012'de 17 yaşındayken okumak için ABD'ye gitmek üzereyken tutuklandığı belirtildi.

Al-Sweikat'in 2012'de ABD'ye okumak için giderken King Fahd Uluslararası Havalimanında uçağa binmeden hemen önce Suudi güvenlik güçleri tarafından tutuklandığı ifade edildi.

O zaman 17 yaşında olan Al-Sweikat'in Arap Baharı döneminde demokrasi yanlısı bir gösteriye katılarak kralın emirlerine karşı çıktığı gerekçesiyle gözaltına alındığı kaydedildi.

Reprieve Uluslarası İnsan Hakları Grubu'nun internet sitesinde, Al-Sweikat'in tutukluluk süresi boyunca feci şekilde dövüldüğü, ağır işkenceler altında alınan ifadelerden hareketle idamına giden yolun hazırlandığı yazıldı. Sitede, idam edilenler arasında yer alan Selman Kureyş ile Abdulkerim al-Hawaj'ın da tutuklandıklarında 20 yaşın altında olduklarına vurgu yapıldı.

Sitede, Reprieve Direktörü Maya Foa'nun açıklamalarına da yer verildi. Foa, "Bu olay, Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın gaddarlığının diğer bir korkunç göstergesidir. İdam edilenlerden en az üçü, 20 yaşın altında tutuklanan ve işkence ile yalan ifade vermeye zorlanan kişilerdi. Birçoğu protestolara katılmak gibi ölümcül olmayan suçlardan mahkum edildi." ifadelerini kullandı.