Bursa
Açık
31.2°

Sürprizler dolu bir roman

KÜLTÜR-SANAT , 18 Nisan 2020 Cumartesi, 15:28

enbursa.com'un günün kitap önerisi, sürprizlere uyandığımızı sonradan anlayacağımız bir günün sıra dışı anlatımı: Yekta Kopan'dan 'Sıradan Bir Gün...'

Sürprizler dolu bir roman

Sıradan bir günde başınıza neler gelebilir? Sıradan bir günde kahvaltı yapıp gazetenizi okuyabilir ve işinize gidebilirsiniz. Çalışırken biraz içiniz geçebilir mesela. Bir kahve içip toparlanabilirsiniz. Sıradan bir günde sevdiklerinizle görüşür, evinize market alışverişi yapabilirsiniz.

Takma isimle kişisel gelişim kitapları yazan Armağan Gündoğdu'nun hikâyesi bu. Yekta Kopan'ın kaleminden sahte kimlikler, yalanlar ve hesaplaşmalar üstüne sürprizlerle dolu bir roman.

KİTAPTAN BİR ALINTI

"...can sıkıntısı bambaşka, sadece insanlarda olan bir duygu. Siz hiç canı sıkılan bir hayvan gördünüz mü? Sıkıntıdan patlayan bir ağaç tanıdınız mı hiç? Amacı olmayanın canı sıkılır, bu kadar basit "

YEKTA KOPAN KİMDİR?

Yekta Kopan 1968 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir. Babası Tiyatrocu Lütfü Kopan'dır. Liseye kadar Ankara'da öğrenim görmüştür. Hacettepe Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Babasının desteği ile çocuk yaşlardayken TRT Ankara Radyosunda seslendirme çalışmalarına başladı.

Çocuk saati programında bu alanda eğitim aldı. Yekta Kopan'ın ablası Yeşim Kopan'ın ablası da seslendirme sanatçısıdır.

Yekta Kopan Seslendirme sanatçısı olarak Jim Carrey, Michael J. Fox, çizgi film karakteri Sylvester ve Buz devri seslendirmeleri ile ünlenmiştir.

Hayalet Gemi dergisinde öyküleri yayınlandı. Sinema dergisinde Altyazı'da film eleştirileri üzerine yazılar yazdı. 2002 yılında yayınladığı Aşkın Mutfağından Yalnızlık Tarifleri isimli eseri Sait Faik Hikaye armağanı ödülünü aldı.

2007 yılında Karbon Kopya isimli kitabı Dünya Kitap Ödüllerinde Yılın Telif Kitabı ödülüne layık gösterildi. 2009 yılında yayınlandığı Bir de Baktım Yoksun ise Yunus Nadi Öykü ödülünü kazandı. Aynı yıl Haldun Taner öykü ödülünü aldı.