Bursa
Çok Bulutlu
23.7°

Suriyelilere kalıcı konut geliyor

GÜNCEL , 03 Şubat 2018 Cumartesi, 07:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK PARTİ milletvekilleriyle yaptığı basına kapalı toplantıda Türkiye'de yaşayan yaklaşık 3.5 milyon Suriyeli için kalıcı konut inşa edileceğini söylediği bildirildi.

Suriyelilere kalıcı konut geliyor

Erdoğan'ın, hafta içi AK PARTİ Genel Merkezi'nde bir grup milletvekiliyle yaptığı toplantıda bir milletvekili, geçtiğimiz günlerde konteyner kentlere gittiğini anlatarak, kış aylarının da gelmesiyle birlikte konteyner kentlerin Suriyeli mülteciler için yeterli olmadığını söyledi.

Hürriyet'in haberine göre, milletvekilinin, Suriyeli mülteciler için sosyal konut yapılmasını önermesi üzerine Erdoğan, "Biz sosyal konutların da ötesinde bir proje planlıyoruz. Güvenli alanlar oluştuğunda çadır kentleri artık kurmayacağız. Hem kendi bölgemizde hem de sınırın diğer tarafında kalıcı konutlar kuracağız. Burada yaşayan Suriyeli vatandaşları da yeni oluşturacağımız kalıcı konutlara yerleştireceğiz. Artık evlerde yaşayacaklar" dedi.

Erdoğan, projeyle 3.5 milyon Suriyeli mültecinin bir an önce kendi topraklarında yaşaması için de adım atılmış olacağını söyledi.

Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmayı da hatırlatan Erdoğan, Avrupa'nın mültecilerle ilgili Türkiye'ye verdiği yardım sözünü tutmadığını söyledi. Erdoğan, "Ne olursa olsan yardımlara devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

AFAD'ın 29 Ocak'ta güncellediği verilere göre, Türkiye'de 10 ilde kurulan 21 çadır ve konteyner kentte, yaklaşık 240 bin Suriyeli barınırken, Türkiye'de toplam 3 milyon 466 bin 263 Suriyeli bulunuyor.