Bursa
Az Bulutlu
33.4°
enBursa Haber

Şule Çet davasında gerginlik! 'O zaman kızına sahip çıksaydın...'

GÜNCEL , 15 Mayıs 2019 Çarşamba, 17:10

Üniversite öğrencisi Şule Çet'in ölümüyle ilgili 2 sanığın, "cinayet", "nitelikli cinsel saldırı" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Mahkeme, ayrıca Çet'in hayatını kaybettiği plazada keşif yapılmasını kararlaştırdı. Sanıkların yer aldığı güvenlik kamera kayıtlarının dudak okuma yöntemiyle deşifre edilmesi için bilirkişi tayin edildi. Öte yandan tanık dinlendiği sırada sanıklar ile katılan avukatları arasında tartışma yaşandı. Katılan avukatlar, sanık Çağatay Aksu'nun Çet'in babasına yönelerek, "O zaman kızına sahip çıksaydın." dediğini iddia etti.

Şule Çet davasında gerginlik! 'O zaman kızına sahip çıksaydın...'

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in ölümüne ilişkin davada iki sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, ayrıca Çet'in hayatını kaybettiği plazada keşif yapılmasına hükmetti. Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand ile Şule Çet'in babası İsmail Çet, aile yakınları ve tarafların avukatlarının yanı sıra çok sayıda izleyici katıldı.

Mahkeme başkanı, önceki duruşmada alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu, ardından buna ilişkin taraflara söz verdi. Katılan avukatlarından Umur Yıldırım, dava dosyasında kaybolan CD'lerde yer alan görüntülerin ilk duruşmanın ardından internetten yayınlandığını belirterek, sanıklar lehinde algı oluşturulmak istendiğini söyledi. Dosya kapsamındaki delillerin karartılmak istendiğini savunan Yıldırım, buna ilişkin bazı görüntüleri sinevizyon aracılığıyla mahkeme salonunda gösterdi. Ardından söz alan sanık avukatlarından İskender Fatih Balkış ise olay yerine ilişkin hazırlanan polis krokisinin hatalı olduğunu iddia ederek, Çet'in plazanın misafir odasının camından düşmüş olabileceğini söyledi.

TANIK BEYANLARI

Daha sonra sanık Aksu'nun annesi Gülümser Aksu tanık olarak dinlendi. Olay akşamı oğlu ile birkaç kez görüştüğünü belirten Gülümser Aksu, "Çağatay, bana Berk ile birlikte dışarıda olduğunu söyledi. Geç kalmamasını istedim. En son saat 02.15'te aradım, görüşmemizde olağan dışı bir şey yoktu ama ben çocuğumu tanıyorum, sesinden alkollü olduğu anlaşılıyordu. Ben de bu duruma sinirlendim." diye konuştu.

Ertesi gün oğlunun eve gelerek, kendisine Şule Çet'in pencereden düştüğünü, buna engel olmak istediğini ancak başaramadığını söylediğini iddia eden Gülümser Aksu, olaydan sonra Çağatay Aksu'nun tutuklandığı güne kadar antidepresan ilaçlar kullandığını söyledi.

Tanık dinlendiği sırada sanıklar ile katılan avukatları arasında tartışma yaşandı.

Katılan avukatları, sanık Çağatay Aksu'nun Çet'in babasına yönelerek, "O zaman kızına sahip çıksaydın." dediğini iddia etti.

Salondaki gerginliğin yatıştırılmasının ardından tanık F.E, hakim huzuruna alındı. Şule Çet ile yaklaşık 7 yıl önce okulda tanıştığını, iyi bir arkadaşlık ilişkilerinin olduğunu söyleyen F.E, Çet'in intihar edebilecek anlayışta bir kız olmadığını vurguladı.

Tanık F.E, "Olayı duyunca çok şaşırdık, inanmadık. Şule, hayat dolu bir kızdı, hayalleri vardı, idealistti. Böyle bir şey beklemiyorduk. Sanıkları daha önce görmedim. Şule, bana işten çıkarıldığını söylemek için aradı. 'Çağatay beni rahatsız ediyor, beni taciz ediyor' gibi şeyler söyledi." ifadelerini kullandı.

Tanık S.A ise Çet ile 2009'da tanıştığını ifade ederek, "Kız arkadaşımdı, ben Ankara'ya o da öğrenci olduğum Edirne'ye gelirdi. Aramızda geçimsizlik olduğu için birbirimizin önerisi ile 2016'da Adana'da bir hastaneye gittik. Psikolog bize klasik şeyler söyledi. Birbirinize iyi davranın gibi şeylerdi. Olaydan bir ay önce Şule ile görüştük. İstanbul'a dönmek istedi. Ben de okulunu bitirmesi gerektiğini söyledim." diye konuştu.