Bursa
Çok Bulutlu
7.9°

Stefan Zweig ve Amok Koşucusu

KÜLTÜR-SANAT , 24 Mart 2020 Salı, 17:15

enbursa.com'un günün kitap önerisi Stefan Zweig'in Amok Koşucusu... Amok koşusuna Korona günleri nedeniyle mecburi ara verdiğimiz bu günlerde bireyin kader karşısındaki çaresizliğine bir bakış: Amok Koşucusu

Stefan Zweig ve Amok Koşucusu

Amok Koşucusu doktor olarak yardıma ihtiyaç duyan bir insana el uzatmanın vicdani yükümlülüğüyle kendi karmaşık duyguları arasında sıkışıp kalan bir adamın hikâyesi olmakla beraber aslında bi iç çatışmanın şiddetli sonuçlarını anlatır. Hollanda Doğu Hint Adaları'nda görev yapan bir doktor, zengin bir kadının "yardım" talebini geri çevirir. Zira kadının mağrur ve hesapçı tavrı karşısında büyük bir öfkeye kapılmış, gururuna yenik düşmüştür. Ancak söz konusu olan insan hayatıdır. Kısa süre içinde pişmanlığın pençesine düşer. Kadına yardım etmeyi saplantı haline getiren doktor, Malezya halkında rastlanan bir nevi öldürücü delilik olan hummanın da tanımı olan amokun etkisi altına girer.

KİTAPTAN BİR ALINTI

"Size içimi açtığım ve duygularımı önünüzde sergilediğim için kendimi daha iyi hissettiğimi sanmayın sakın. Hayatım paramparça ve hiç kimse onları yeniden bir araya getirmez."

STEFAN ZWEIG KİMDİR?

Stefan Zweig 1881 yılında Viyana, Avusturya'da dünyaya gelmiştir. Oyun yazarı, romancı, gazeteci ve biyografi yazarıdır. Babası varlıklı bir sanayici olan Stefan küçük yaşlardan itibaren edebiyat, kültür alanında iyi bir eğitim görmüş Latince, Fransızca, İngilizce, Yunanca dillerini iyi şekilde konuşmaktadır.

1927yılında Duygu Karmaşası, Yıldızın Parladığı Anlar, Tarihsel Baş Minyatür isimli kitaplarını yayınladı. Stefan Zweig, Leo Tolstoy'un 100. Doğum yıldönümünde kutlamalara katılmak için Sovyetler Birliğine gitti.

1933de Nazilerin yaktığı kitaplar içinde Yahudi kökenli Stefan Zweig'in de kitapları 'da yer alıyordu. Zweig bundan sonra ülkesini terk ederek Londra'ya yerleşmek zorunda kaldı. Burada da huzur bulamadı.

Brezilyaya yerleşmeye karar veren yazar orada çok ünlü eseri Satranç Öyküsünü yayınladı.Oldukça üretken olması ile bilinen Zweig denemeler yaptı birçok konuda. Lirik şiirler yazdı, Trajedi türünde sahne eserleri, biyografi alanlarında denemeler yaptı.

Patlak veren 2.dünya savaşı tüm dünyayı yakmaktaydı buda en çok Zweig'i üzüyordu. Zweig bunun sonucunda bir soda şişesine bol miktarda Veronal denilen zehri ilave eder ve bu şişeden üç yudum alarak eşine şişeyi uzatır Lotte şişenin tamamını içer ve eşinin yanına uzanır. Son uykularına yatarlar.