Bursa
Parçalı Bulutlu
23.5°

Staj ve çıraklık mağdurları da çözüm bekliyor!

EKONOMİ , 25 Eylül 2019 Çarşamba, 19:41

Türkiye'de çalışma hayatının en sorunlu alanlarından biri de emeklilik hesabında staj ya da çıraklıkta geçen sürelerin dikkate alınmaması. Bu durum sayıları yüz binlerle ifade edilen büyük bir mağdur kitle yaratıyor.

Staj ve çıraklık mağdurları da çözüm bekliyor!

Türkiye'de sosyal güvenlik ve emeklilik sistemi tam bir kaosa dönüşmüş durumda. Bu kaostan ilk işe başlama tarihleri staj ya da çıraklıkla başlayanlar da büyük ölçüde etkileniyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun tarafından hazırlanan ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) tarafından Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu'na sunulan "Halkın Çalışma Hayatında Beklentileri" raporunda stajyer ve çıraklar için de ayrı bir bölüm açıldı.

Erdursun, raporun "Stajyer ve çırakların sigortalıklarının emeklilikte işe başlama tarihi sayılması" başlığı altında sorunu şöyle özetledi:

'100 BİNLERCE MAĞDUR VAR'

"Ülkemizde emeklilik tarihi 30. 04. 2008 tarihine kadar, ilk işe başlama tarihine göre belirleniyordu. Meslek liselerinde ve Çıraklık Eğitim Merkezlerinde ilk işe başlama tarihinde öğrencilere sigorta numarası verilmektedir. Öğrencilerin sigortalılığı % 1 iş kazası ve meslek hastalığı olarak ödendiğinden, emeklilikte işe başlama tarihi olarak maalesef ki kabul edilmiyor. SGK hizmet dökümünde ilk işe başlama tarihi çırak ya da stajyer olarak gözükenler emeklilik tarihlerini hesaplarken, aslında emekli olacakları tarihe göre yanlış hesaplamaktadırlar. Nedeni de üstte belirttiğim gibi emeklilikte işe başlama olarak kabul edilmemesinden, yani tüm kollara tabi sigortalı çırak ve stajyer için prim ödenmediğinden 100 binlerce mağdur ortaya çıkmıştır. Ülkemizde işçiler iş bulamazken işverenler de kalifiye meslek sahibi ara elaman dediğimiz personel bulamıyor. Meslek liseleri bu sorunun çözümünde önemli bir faktördür. Meslek liselerinin özendirilmesi gerekmektedir."

'BORÇLANMA HAKKI TANINMALI'

Erdursun, sorunun çözümüne yönelik olarak da şu önerileri sıraladı:

  • Meslek Lisesinde ya da Çıraklık Eğitim Merkezlerinde okuyan ve sigortalı olan kişilere, bu sürelerin borçlanılması hakkı verilmelidir.
  • Bu yöntemle Meslek liselilerin ve çırakların ilk işe başlama tarihlerini tescil ettirme imkanı ile mağduriyetlerinin çözümü gerçekleşecektir.

'MESLEK LİSELERİNİ ÖZENDİRİR'

Erdursun'a göre, soruna çözüm getirilmesi beraberinde önemli imkanlar sağlayabilir:

  • Meslek liselerine giden kişiler emeklilikte avantaj elde ederek özendirileceklerdir. Meslek Liselerinin özendirilmesiyle üretimde daha verimli insan gücü elde edilecektir.
  • Meslek liseleri özellikle bölgesel olarak özendirilerek, büyük şehirlere göçün önüne de geçilebilecektir.
  • Ege ve Akdeniz'de Turizm ve Tarım okulları, Doğu Anadolu Bölgesinde Tarım ve Hayvancılık okulları, Marmara Bölgesinde Sanayi, Makine, Otomotiv, Tekstil Liseleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Tarım Hayvancılık Okulları, İç Anadolu Bölgesinde Tarım Okulları, Karadeniz Bölgesinde Tarım ve Hayvancılık Meslek Liselerinin açılması ve bu okulların özendirilmesi sağlanmalıdır.