Bursa
Az Bulutlu
0.8°

Sri Lanka'da kanlı saldırı

DÜNYA , 21 Nisan 2019 Pazar, 08:29

Sri Lanka'da üç otel ve üç kilisede patlama meydana geldi. Patlamalar nedeniyle 207 kişi hayatını kaybederken, 469 kişi de yaralandı. Saldırıda ölenlerin ikisinin Türk vatandaşı olduğu bildirildi. Sri Lanka polisi ülkede yeni bir patlamanın daha yaşandığını söyledi. Ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Sri Lanka'da kanlı saldırı

Asya'nın doğusundaki ülkelerden Sri Lanka, Hrıstiyanların Paskalya Bayramı'nı kutladığı bugün kana bulandı.

Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade'de St. Anthony's, Katana'da St.Sebastian ve Batticaloa'da bir kilise ile başkent Colombo'da beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine düzenlenen 6 saldırıda en az 207 kişi yaşamını yitirdi, 500'e yakın kişi de yaralandı. Ölenler arasında 35 yabancı da olduğu söyleniyor.

PATLAMA HABERLERİ GELMEYE DEVAM EDİYOR

Öte yandan polis Colombo yakınlarındaki Dehiwela'da bir hayvanat bahçesi civarında yedinci bir patlama meydana geldiğini açıkladı.

12.18 itibarıyla başkentten de 8. bir patlama haberi geldi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLDİ

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, korkakça saldırıları güçlü biçimde kınadığını belirterek, "Tüm Sri Lankalılara bu trajik dönemde bir arada ve güçlü kalmaları çağrısında bulunuyorum" dedi. Bununla birlikte saldırı haberlerinin devam etmesi sonrası hükümet sokağa çıkma yasağı kararı aldı. Yasağın ne zaman sona ereceğinin bilinmediği belirtildi.

SRİ LANKA'DA SOSYAL MEDYAYA ERİŞİM ENGELLENDİ

Sri Lanka'da sabah saatlerinden bu yana meydana gelen 8 patlamanın ardından sosyal medyaya erişim engellendi.

Yerel kaynaklar, meydana gelen patlamalarda ölü sayısının 207'ye yükseldiğini, 500 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Saldırıların kim tarafından gerçekleştirildiği bilinmezken, ülkedeki istihbarat birimine 10 gün önce bazı kiliselere yönelik intihar saldırıları olabileceği konusunda bilgi gönderildiği öne sürüldü.

HRİSTİYANLIK ÜLKENİN EN BÜYÜK DÖRDÜNCÜ DİNİ

Sri Lanka ordusunun ayrılıkçı Tamil Kaplanları örgütünün yenildiğini ilan etmesiyle iç savaşın sona erdiği 19 Mayıs 2009'dan bu yana ülkede bu denli büyük saldırılar yaşanmamıştı. Saldırıların niteliği henüz bilinmezken Sri Lanka polisinin daha önceden intihar saldırıları konusunda uyarıldığı ortaya çıktı.

2012'deki nüfus sayımına göre Hristiyanlık ülkenin 4. büyük dini.

ERDOĞAN: TÜM İNSANLIĞA KARŞI YAPILMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Sri Lanka'daki saldırıları kınadı.

Erdoğan mesajında " Sri Lanka'da Paskalya Bayramı'na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bu saldırı tüm insanlığa karşı yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm #SriLanka halkına şahsım ve Milletim adına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum." ifadelerini kullandı.

ÖLENLERİN ARASINDA TÜRK VATANDAŞLARI DA VAR

Otel ve kiliselere yapılan terör saldırılarında iki Türk vatandaşı hayatını kaybetti.

7 GÖZALTI

Saldırılarla bağlantılı 7 şüpheli gözaltına alındı