Bursa
Açık
25.7°

Sözcü Kalın'dan Libya açıklaması

GÜNCEL , 07 Haziran 2020 Pazar, 17:10

Libya'daki son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ve Rusya'nın Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac'ı muhatap almasının olumlu olduğunu belirterek, ''Hafter'in miadını doldurduğunu görmek zor değil. Hepsi Cumhurbaşkanımızın noktasına gelmeye başladı. ABD de buna dahil'' dedi.

Sözcü Kalın'dan Libya açıklaması

"Libya'da herkes Cumhurbaşkanımızın noktasına gelmeye başladı.'' Açıklama, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a ait.

Milliyet gazetesine konuşan Kalın, Libya'da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

''HAFTER MİADINI DOLDURUYOR''

"Hafter'in miadını doldurduğunu görmek zor değil'' diyen Kalın şu ifadeleri kullandı:

''Hepsi Cumhurbaşkanımızın noktasına gelmeye başladı. ABD de buna dahil. 5-6 ay kadar önce Trump, Hafter ile telefonda da görüşmüştü. Şimdi Hafter'in muteber ve güvenilir bir aktör olmadığı noktasındalar.

''ABD'DE SERRAC'A EĞİLİM VAR''

ABD yönetiminde Serrac hükümeti ile yakın bir ilişki kurma sürecinde genel eğilim var. Putin ile de Libya konusunda görüşüyoruz. Libya Dışişleri Bakanı'nın Moskova'ya gitmesi önemli gelişme. Rusların da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni muhatap alıp bu konuları görüşmesi olumlu."

''REJİM, İDLİB'E YIĞINAK YAPTI'' İDDİASI

İdlib başta olmak üzere, Suriye'de yaşanan gelişmelere de değinen Sözcü Kalın, rejimin, İdlib'e yığınak yaptığı iddiasını ise ''İdlib'de rejim yer yer belli noktalardan ateşkesi ihlal ediyor. Teyakkuz halindeyiz. Karşılık verme hakkımızı koruyoruz. Yeltenirlerse, Türkiye'nin cevabının sert olacağını bilirler. Türk ordusu her tehdide her zaman karşılık vermeye hazırdır'' sözleriyle değerlendirdi.

''HÜSRANA UĞRAYACAKLAR''

ABD'nin önünde sonunda Suriye'den çıkacağını da söyleyen Kalın, "PKK'nın Suriye kolu olan PYD-YPG üzerinden Suriye'de oyun kurmak isteyenler hüsrana uğrayacaklar" ifadesini kullandı.