Bursa
Çok Bulutlu
2.5°
enBursa Haber

Soydaşlar adım adım birleşiyor

BURSA , 11 Şubat 2018 Pazar, 16:19

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, soydaşlar arasındaki siyasi bölünmüşlüğe son vermek için başlattığı tarihi girişimde önemli bir mesafe daha kat etti. Tüm taraflar arasında kritik bir süreç olan 'Tabanda Uzlaşı' noktasında mutabaka vardıklarını duyuran Gençoğlu, birleşmeye olan inancının çok güçlendiğini açıkladı.

Soydaşlar adım adım birleşiyor

BAL-GÖÇ Genel Kurulu'nda yaptığı ve büyük yankı uyandıran tarihi çağrısının ardından Bulgaristan'da HÖH ve Dost Partisi yetkilileriyle görüşerek süreci somutlaştıran Turhan Gençoğlu, tarihi girişimin psikolijik sınırı olan 'uzlaşı' konusunda önemli adımlar attı.

Gençoğlu, yapılacak çalışmalar ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak üzere Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) partilerinin bölge sorumluları ile konfederasyon kurucuları, başkan ve yönetim kurulu üyeleri, ilgili federasyon ve yöre dernek başkanlarının katılımıyla büyük bir buluşma gerçekleştirdi.

'ŞİMDİ FEDAKARLIK ZAMANI'

Gençoğlu, "Bu uzun ve zorlu süreçte bugün maalesef mevcut siyasi bölünmüşlük yüzünden akrabalar bile birbirlerine kırgın duruma geldiler. Artık geçmişi ve kırgınlıkları bir tarafa bırakarak, tekrar tek vücut haline gelme zamanı gelmiştir. Geçmişte kimin hatalı olduğu bir tarafa bırakılarak, geleceğe bakmak gerekir. Halkımızın birliğini tekrar sağlayabilmek için hepimizin fedakarlıklar yapması gerekiyor" dedi.

'UZLAŞI İÇİN MUTABAKAT'

Gençoğlu, "Bu kolay bir süreç değil. Öncelikle bu süreçte bütün arkadaşlarımız geçmiş ile ilgili kırıcı veya diğer tarafı rencide edici söylemlerden kesin olarak uzak duracaktır. Bu konuda tüm arkadaşlarımız mutabıktır. Bu toplantımızda herkes bu birleşme ile ilgili fikirlerini söyledi. Bu oluşum ile ilgili tüm seçenekleri masa üzerine yatırıp değerlendirdik. Herkesin tavsiyelerini değerlendirip en iyi yolu bulmağa çalışacağız. Arkadaşlarımızın tamamı gelişmelerden son derece memnun olup gelecekten son derece umutlu ve motive olmuş durumdalar" diye konuştu.

Görüşmeleri doğrultusunda önümüzdeki süreçte her iki parti liderleriyle de bir araya geleceğini kaydeden Gençoğlu, soydaşların ortak dileği olan birleşmeyi sağlıyabileceğine olan inancının daha da güçlendiğini ifade etti.