Bursa
Çok Bulutlu
25.2°

'Sosyal Koruma Kalkanı' emekçiyi koruyor mu?

EKONOMİ , 22 Mayıs 2020 Cuma, 23:38

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, koronavirüs salgını nedeniyle açıklanan 'Sosyal Koruma Kalkanı' paketinin vatandaşa etkisini değerlendirdi.

'Sosyal Koruma Kalkanı' emekçiyi koruyor mu?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs salgını döneminde 'Sosyal Koruma Kalkanı' kapsamında doğrudan nakdi destek yapılan vatandaşların sayısına ve destek miktarına ilişkin bir tablo paylaştı. Buna göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 240 milyar lira olarak açıkladığı yardım paketinden vatandaşlara verilen toplam nakdi destek miktarının sadece 11,5 milyar TL olduğu anlaşıldı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Bakan Selçuk'un yardımlarla ilgili yapmış olduğu açıklamalardan yola çıkarak bu 11.5 milyarlık paketin içinde tüm ödeneklerin bulunduğunu belirtti.

'RAKAMLAR BİRBİRİNİ TUTMUYOR'

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir hafta öncesinde 2 milyon 500 bin kişiye biner liralık yardım yapıldığını duyurmuştu. Rakamların birbirini tutmadığını söyleyen Özgür Erdursun, bakanlığın 1. 2 ve 3. Faz'da toplamda 5 milyon 440 bin 551 kişiye biner liralık yardım yapıldığını hatırlatarak, 6 milyon müracattan yüzde 60'ının da kriterlere uymadığı için elendiğini söyledi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun, 'Sosyal Koruma Kalkanı' paketinin içerisinde bulunan ödenekleri ve vatandaşa verilen ödemeleri değerlendirdi.

'BU ÖDENEK VERİLEN MİKTARI YÜKSEK GÖSTERMEK İÇİN KONULDU'

Kısa Çalışma Ödeneğinden karşılanan 4 milyar 855 milyonluk pay daha sonra işsizlik maaşı hak edenlerden mahsup edilecek. Bu ödeneği paketin içine konulmasının tek sebebinin verilen miktarı yüksek göstermek için olduğunu ifade eden Erdursun, "İşsizlik maaşı bu dönemde verilen bir yardım değildir, geçmişten gelen bir haktır" dedi.

İşsizlik Sigortası Fonu'nun 2020 Ocak-Nisan ayları arasındaki faiz gelirinin 7 milyar 635 milyon 526 bin TL, sadece nisan ayı faiz gelirinin ise 3 milyar 383 milyon 796 bin lira olarak açıklandı.

Bu fonun 2019 faiz gelirinin 16 milyar 832 milyon 38 bin Türk Lirası olduğunun altını çizen Erdursun, vatandaşa bu zor günlerde verilen miktarın ise sadece 11 milyar 559 milyon lira olduğunu söyledi.

Karasaban hala revaçta
Karasaban hala revaçta
ABD'yi siyahi öfke sardı
ABD'yi siyahi öfke sardı
Korona o ilçeye hiç uğramadı
Korona o ilçeye hiç uğramadı
İşte Bursa'nın virüs avcısı filyasyon ekipleri
İşte Bursa'nın virüs avcısı filyasyon ekipleri