Bursa
Çok Bulutlu
26.7°

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun'dan Kıdem Tazminatı açıklaması

EKONOMİ , 30 Haziran 2020 Salı, 16:07

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Kıdem Tazminatının Fona devri tartışmaları, Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin aylığı konularında çarpıcı açıklamalar yaptı. enBursa.com'a konuşan Erdursun, "Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden yine çalışanların paralarıyla çıkma amacını görüyoruz. Bu nedenle fona devir mümkün olmaz. Çalışanlar bunu kabul etmez." ifadelerini kullandı. İşçi çıkarma yasağının sona ereceği 17 Ağustos tarihine ayrı bir parantez açan Erdursun, işsizlik oranında ciddi artış yaşanabileceği uyarısında da bulundu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun'dan Kıdem Tazminatı açıklaması

KIdem tazminatı konusunda mevcut sorunların olduğunu belirten Erdursun, çözümün ise fona devir olmadığını söyledi.

Erdursun şöyle konuştu:

"FONA DEVRETMEK İÇİN SORUNLAR ÖNE SÜRÜLÜYOR"

"Kıdem tazminatında bir sorun var. Çalışanların kıdem tazminatına daha hızlı ulaşabilmeleri için yasal düzenlemelerin yapılması gerekir. Bugün ülkemizde yıllarca çalışıp kıdem tazminatı alamayanların sayısı da bir hayli fazla. Kıdem tazminatında bir eksiklik varsa bunun giderilmesi gerekir İş mahkemelerinde yüzbinlerce dava var. Ama bu sorunlar yaşanıyor diye kıdem tazminatını fona devretmek, daha sonra ekonomik krizde bu fonu kullanmak aslında sorunları çözeceğiz derken kıdemi fona devretmek için sorunları öne sürmek gibi. Bakın sorunlar var bu nedenle kıdem tazminatını fona devrediyoruz demek doğru değil. Çünkü yasal düzenlemelerle bu sorun aşılabilir."

Mevcut durumda yaşanan aksaklıkların yasal düzenlemelerle çözülebileceğini vurgulayan Erdursun fona devir halinde yaşanacak tabloyu şu örnekle anlattı:

"HEM YAŞ BEKLENECEK HEM DE FONDA BİRİKEN PARANIN YÜZDE 25'İ ÖDENECEK"

"Bugün 25 yaşında asgari ücretle 20 yıl boyunca bir işyerinde çalışan biri işten çıkarıldığında işveren 58 bin lira kıdem tazminatı verir. Peki, fona devrolursa ne olacak? Aynı kişi 20 yıl çalışacak ve 45 yaşına geldiğinde denilecek ki senin kıdem tazminatı hakkın var ama 60 yaşını bekle. Şu anda yaş bekleme yok. Yeni düzenlemede yaş bekleme olacak. Yeni düzenlemede çalışanlar da her ay brüt maaşlarından yüzde 3 fona katkı koyacaklar. 60 yaşına geldiğinde bile fondaki paranın yüzde 25'ini alabilecek. Bugün tamamını alabiliyor. Fona devirde hem yaşı bekleyecek hem de paranın tamamını alamayacak."

Erdursun, çalışanalrın fon konusunda ağızlarının çok kez yandığını söyledi ve ekledi:

"FONLARIN SONU HÜSRAN OLUYOR"

"1987 yılında Konut Edindirme Yardımı'nı getirdiler. Çalışan ve evi olmayan kalmayacak denildi. Maaşlardan kesinti yapıldı ama bu fon daha sonra bitti gitti. 1988 yılında Tasarruf Teşvik Fonu dediler. Aynı şekilde bu da ortada yok. 1999'da Emeklilikte Yaşa Takılma yasası çıktı. Daha geç emekli olacaksınız ama daha yüksek maaş alacaksınız denildi. Aradan 20 yıl geçti emeklilerin maaşları bin liralara düştü. Çalışanlara fon ya da sizi düşünüyoruz diye açıklama yapıldığında sonu felaket oluyor. İlerde çalışanın daha iyi maaş alabilmesini istiyorsanız 2008 yılında emekli maaşı hesaplama sistemini bugünkü iktidar değiştirdi. Aylık bağlama oranlarını düşürdü. Bunu yükseltir ve emekli maaşı sorunu hallolabilir."

Erdursun, Kısa Çalışam Ödeneği'nin 1 ay daha uzatılmasını şu sözlerle yorumladı:

"Mart ayında Kısa Çalışma Ödeneği başladı. 3 ay süreyle geçerli oldu. Bundan yararlanamayanlar için de Nisan ayında düzenleme yapılarak ücretsiz izin aylıkları dönemi başladı. Haziran sonu itibariyle Kısa Çalışma Ödeneği dönemi bitti. 1 ay daha uzatıldı. Aslında sürenin daha fazla uzatılması düşünülüyordu. 3 ay daha uzatma yetkisi Sayın Cumhurbaşkanı'na ait. Cumhurbaşkanı bu yetkisini 1 ay uzatma şeklinde kullandı."

Erdursun, işçi çıkarma yasağının sona ereceği 17 Ağustos tarihine ayrı bir parantez açtı ve ciddi işten çıkarmaların artabileceği uyarısında bulundu. ,

Erdursun, şöyle konuştu:

"17 AĞUSTOS'A DİKKAT! FİRMALAR İŞÇİ ÇIKARABİLECEK"

" Ücretsiz izin aylıkları da 17 Ağustos'a kadar uzadı. Bu tarih önemli çünkü işten çıkarma yasağı bitecek. Bu tarihten sonra firmalar işçi çıkarabilecekler. Aslında burada yapılması gereken çalışanları evlerinde tutup 1168 TL vermek yerine hem işverene ücret desteği ve prim desteği sunarak işçileri işyerine götürmek daha mantıklı olurdu. Bu süre 1 ay daha uzadı. Toplam 4 ay. Ücretsiz izindeki bu insanlar 1168 TL ile nasıl geçinecekler. Bu çözümler reklam açısından güzel ama çalışanları borç batağı ile karşı karşıya bıraktı. Bir taraftan da krediler verildi. Yılsonuna kadar ücretli çalışanlardan gelir vergisi alınmaması gerekiyor. İşçinin, işverenin ve esnafın lehine düzenlemeler yapılmalı. Aksi halde 17 Ağustos'tan sonra çok büyük işsizlik oranları ile karşı karşıya kalacağız."