Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
10.4°
enBursa Haber

Siyasette 'erken seçim' havası

GÜNCEL , 06 Ağustos 2019 Salı, 09:46

Bursa'nın en deneyimli siyaset yazarı Ahmet Emin Yılmaz, "Siyaset sürprizi sever, 'yakında seçim olacakmış gibi' bir hava var" başlıklı bir yazı kaleme aldı. İşte Yılmaz'a göre, siyasetteki "erken seçim" işaretleri...

Siyasette 'erken seçim' havası

31 Mart yerel seçimlerinin ardından konuşulmaya başlayan "erken seçim" iddiaları gündemdeki yerini koruyor.

Bursa basının deneyimli siyaset yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Olay gazetesindeki köşesinde "Siyaset sürprizi sever, 'yakında seçim olacakmış gibi' bir hava var" başlıklı bir yazı kaleme alarak, erken seçim işaretlerini tek tek sıraladı.

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı açılışlarda izlerken, kafamıza takıldı: Sanki, yakın zamanda seçim olacakmış gibi bir hava var. Gelişmeler ilgi çekici..." diyen Yılmaz'a göre, erken seçim işaretleri şunlar:

  • Geçen hafta Erdoğan açılışlar için Bursa'ya davet edildiğinde tarih olarak "ağustos sonu" konuşulmuştu.
  • Sonra Cumhurbaşkanı aniden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi evinde ziyaret etti. Ziyaretten sonra da söylemlerde ve gelişmelerde değişimler görülmeye başkandı.
  • Örneğin o gece Erdoğan'ın 4 Ağustos'ta Bursa'ya geleceği duyuldu.
  • Ardından İYİ Parti kurultayından 1 gün önce Bahçeli oradaki milliyetçileri MHP'ye davet etti.
  • Bir yandan da AK Parti'de siyaset yapan kimi isimlerin merkezinde olacağı 2 yeni parti beklentisi var. Acaba, bu partiler kurulmadan yeni bir seçim yaşanır mı?
  • Eğer olursa o seçime aynı ittifaklarla mı gidilir, yoksa ittifaklar yer mi değiştirir soruları kafalarda canlandı bile.