Bursa
Çok Bulutlu
28.5°

Sıradan insanların sıra dışı iç dünyaları: Anayurt Oteli

KÜLTÜR-SANAT , 02 Ocak 2020 Perşembe, 17:10

enbursa.com'un günün kitap önerisi, Yusuf Atılgan'ın Anayurt Oteli adlı romanı.

Sıradan insanların sıra dışı iç dünyaları: Anayurt Oteli

Yayınlandığı ilk andan itibaren Türk edebiyatı içinde, özgün yönleri ile özel bir yer edinen bir roman Anayurt Oteli.

Yazarı Yusuf Atılgan, bu eserinde sıradan insanın bilinmezliği, yalnızlaşması ve toplumsal çatışmalarını cesaretle gözler önüne seriyor.

Edebiyatımızın en ünlü kişilerinden Zebercet, günlük yaşamın sıradanlığı ile en basit işlevlere odaklamış biri. Gerçekçi karakteri ile üzerimizde bıraktığı etki, romanda yaşayacaklarının yarattığı şaşkınlıkla bizi sarıp sarmalıyor. Bu unutulmaz roman, bir karakter analizi olmanın yanı sıra, bireysel çatışmaların bildirisi aynı zamanda. Satır aralarında yalnızlaşan bireyin acı ve korkuları ile aklımızda yer ediniyor. Görünüşüyle son derece gerçek, basit ve sıradan. Ama içimizde bıraktığı etki öyle mi? Yusuf Atılgan'ın unutulmaz romanı Anayurt Oteli, bir memleket portresi, bir mizaç izahı. Yayımlandığı ilk günden bu yana başucumuzda. Okura düşen de onu daha yakından tanımak.

KİTAPTAN BİR ALINTI

"... Ya da yeryüzündeki tek gerçek değerin, kendisine verilmiş bu olağanüstü yaşam armağanını korumak, her şeye karşın, sağ kalmak olduğunu mu anladı giderayak? Yoksa bilinçsiz canlı etin, ölüme kendiliğinden bir tepkisi miydi bu?.."