Bursa
Açık
4.1°
enBursa Haber

Sinsi hastalık: NASH

SAĞLIK , 09 Haziran 2018 Cumartesi, 12:04

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Salih Boğa, iltihaplı karaciğer hastalığı olan NASH'in klinik açıdan önem arz ettiğini söyledi.

Sinsi hastalık: NASH

Alkole bağlı olmayan ileri derece iltihaplı karaciğer yağlanmasıyla ortaya çıkan, "Non-Alkolik Steatohepatit" yani "NASH" adı verilen hastalık, Türkiye'de yaklaşık 4 milyon insanda görülüyor!

NASH'in sinsi ilerlemesi ve hemen hemen hiçbir belirti vermemesi ise en vurucu yanı olarak dikkat çekiyor.

Karaciğer yağlanmalarının 5'te 1'ini kapsayan iltihaplı karaciğer yağlanması anlamına gelen NASH; görülme sıklığı giderek artmasının yanı sıra hayatı tehdit ederek pek çok sağlık sorununa neden oluyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Salih Boğa, iltihaplı karaciğer hastalığı olan NASH'in klinik açıdan daha fazla önem arz ettiğine dikkat çekiyor.

Hastalığın sinsi ilerleyen bir düşman olarak tanımlandığını ifade eden ve NASH'ın ülkemizde yaklaşık her 20 kişiden 1'inde görüldüğünü kaydeden Dr. Salih Boğa "Geçmişte nedeni anlaşılamayan sirozlar 'sebebi bilinmeyen sirozlar' olarak tanımlanırken bugün bunların NASH'e bağlı olduğunu biliyoruz. Türkiye'de toplamda 130 binin üzerinde bu hastalığa bağlı bir siroz popülasyonu var. Hipertansiyonun varlığı, şeker hastalığı, kan yağlarının yüksek olması, iyi kolesterolün düşük olması ve bel çevresinin geniş olması gibi tablolara yol açan metabolik sendromun karaciğerdeki görüntüsünün adı NASH" dedi.

Hastalık başka rahatsızlıkları da tetikliyor!

Bu hastaların ölüm nedenleri ise ilk planda siroz değil, birinci sıklıktaki ölüm sebebi kalp damar hastalıkları, ikinci ölüm sebebi karaciğer haricindeki kanserler, üçüncü sırada ise siroz ve karaciğer kanseri yer alıyor. Bu sinsi hastalık aslında vücuttaki tüm organ sistemlerini tutabilen bir metabolik sendromun alarm bulgusu.

Dr. Boğa, hastalığın şiddetini anlamak ve tedavisini yönlendirmek konusunda son on yılda çok detaylı çalışmalar yapıldığını ve ilerleme kaydedildiğini, fakat şu an için 'bu ilacı alın geçecek' gibi bir tanım yapılamadığını vurgulayarak; "Biz hastalarımıza beslenme ve egzersiz konusunda önerilerde bulunarak hastalara 1 yıl içinde yüzde 7 ile 10 arasında kilo kaybına ulaşmayı, böylece karaciğerdeki harabiyeti azaltmayı öneriyoruz. Hastaların bilinçlenmesi, diyet ve egzersizine dikkat etmesi bu açıdan çok önemli" ifadelerini kullandı.