Bursa
Çok Bulutlu
16.5°

Sınırları aşan hayal dünyası: Kibritçi Kız

KÜLTÜR-SANAT , 01 Ocak 2020 Çarşamba, 17:45

enbursa.com'un günün kitap önerisi, Hans Christian Andersen'in 'Kibritçi Kız'ı...

Sınırları aşan hayal dünyası: Kibritçi Kız

Bir yılbaşı gecesiydi. Dondurucu, kavurucu bir soğuk vardı. Yoldan geçenler paltolarının yakasını kaldırmışlar, atkılarına bürünmüşler, hızlı hızlı yürüyorlardı. Kimi evine geç kalmış, acele ediyor, kimi bir eğlence yerine gidiyordu.

Usta masalcı Andersen, sıradan olayları sıra dışı bir üslupla hayal dünyamızın üzerine taşıyarak anlatıyor bize. Buz gibi bir yılbaşı akşamı kibrit satarak para kazanmaya çalışan Kibritçi Kızın bir yılbaşı gecesi yaşadıkları. O gecenin mutluluk ve umut hikâyesi, kederle gölgeleyen masalsı anlatım ve diğerleri. Kendisine dayatılan şeyleri yapmayı reddeden Cesur Kurşun Asker, değeri bir türlü anlaşılmayan Çirkin Ördek Yavrusu... Danimarka'daki küçük bir kasabadan çıkıp, geleneksel masal anlayışının ötesine geçen bu masallarda devasa saraylar ve küçücük kulübelerde birbirinden ilginç insanlar; engin denizle ve sık ormanların esrarengiz bitkileri, balıkları ve böcekleri var...

KİTAPTAN BİR ALINTI

"Kız bir kibrit daha çakmış. Bu sefer gelmiş geçmiş en güzel Noel ağacının altında duruyormuş, zengin tüccarın camlı kapısından gördüğü ağaçtan bile büyük ve süslüymüş. Yeşil dallarda yüzlerce mum yanıyor, dükkân camekânlarında gördüklerine benzeyen çeşit çeşit süsler her bir yanından sarkıyormuş. Küçük kız ellerini onlara uzatmış, derken kibrit sönmüş. Yine de Noel ağacının ışıkları yükseldikçe yükselmiş. Kız artık onları gökteki yıldızlar gibi görüyormuş, o sırada biri kayarak ardında ateşten uzun bir iz bırakmış. "Birisi ölüyor şu anda," demiş küçük kız fısıldarcasına; çünkü ninesi, onu seven ama artık hayatta 16 olmayan ninesi ne zaman bir yıldız kaysa bir ruhun göğe yükseldiğini söylermiş."

.