Bursa
Parçalı Bulutlu
22.6°

Sınır kapılarında kuyruğun ucu görünmüyor

GÜNCEL , 30 Ağustos 2020 Pazar, 15:49

Edirne'nin Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda 15 kilometreye, Kapıkule Sınır Kapısında ise 4 kilometreye ulaşan TIR kuyrukları sebebiyle, ortalama 70-80 saat sıra beklediklerini öne süren TIR şoförleri, Bulgaristan'ın sınır kapılarında yetersiz personel çalıştırmasına isyan etti.

Sınır kapılarında kuyruğun ucu görünmüyor

Avrupa'nın en büyük dünyanın ise ikinci büyük kara sınır kapısı unvanını elinde bulunduran Kapıkule Sınır Kapısında TIR kuyruğu 4 kilometreye ulaştı. Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda da TIR kuyruğunun ucu bucağı görünemez hal alıp 15 kilometreye ulaştı.

Bulgaristan'ın sınır kapılarında yetersiz personel çalıştırması sebebiyle TIR kuyruklarının oluştuğu belirtilirken, günlerdir ihracat yüklerini yurt dışına götürmek için yollarda bekleyen TIR şoförleri, mevcut durumun yıllardır aynı olduğunu söyledi.

Kapıkule Sınır Kapısı yolunda 26 saattir beklediğini söyleyen İstanbul'dan gelen ve Belçika'ya gidecek olan TIR şoförü, Bulgaristan'a geçmek için ortalama 72-80 saat sıra bekleyeceğini ifade etti.

TIR kuyruğunda sıranın 10 saatte 2-3 kilometre ilerleyebildiğini söyleyen başka bir TIR şoförü de, sıcak havada zorlandıklarını belirterek, "Klima açsak mazot yakıyor klima açmasak biz yanıyoruz" dedi.