Bursa
Çok Bulutlu
24.8°

Sınav endişesi! "Ya tedbirleri arttırın ya da erteleyin"

EĞİTİM , 16 Haziran 2020 Salı, 11:30

Pandemi sürecinde iptal edilen genel sınavlar başladı, veli ve öğrencilerin endişeleri katlandı. Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, sınav tedbirlerinin yetersizliğine dikkat çekti ve 'sınavlar ertelensin' dedi.

Sınav endişesi! "Ya tedbirleri arttırın ya da erteleyin"

Sakarya'da Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavına giren bir öğrencinin COVİD-19 testinin pozitif çıkması üzerine 1 gözetmen ve 15 öğrencinin karantinaya alınmasının ardından gözler bu hafta sonu yapılacak LGS ve bir sonraki hafta gerçekleştirilecek YKS'ye çevrildi.

"KAYGI VE ENDİŞE ARTIYOR"

Sınav giriş ve çıkışlarında okul bahçelerindeki sosyal mesafe neredeyse sıfırlanırken, okul koridorlarında bir çok öğrencinin maskesiz dolaşması öğrenci ve velilerin koronovirüs endişelerini ikiye katlıyor. Bir de sınav salonlarında yeterince tedbir alınmamasına ilişkin idialar ve öğrencilerin sınav salonlarına ateşlerinin ölçülmeden alınmasına ilişkin söylemler sınav stresini arttırıyor.

Vaka sayılarının artışına dikkat çeken Eğitim İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, sınavların ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Rona, "ÖSYM bu güne kadar yaptığı tüm sınavlarda her salonda bir Salon Başkanı 1 Gözetmen olmak üzere iki görevli bulundururken, bu sınavda bir çok salona tek görevli bulunabilmişti. Maske ile kimlik tespiti ve yeterli gözetmen olmaması sınavın güvenliğini de tehlikeye düşürdü. Kimi salonlarda dikey mesafe korunurken yatayda 1 metreden daha az bir mesafeyle yapıldı sınav.

"SAĞLIĞINI CİDDİ ANLAMDA TEHDİT EDİYOR"

Sınav sonrasında çocuklarını almaya gelen velilerin okul önlerindeki görüntüleri de gerçekten kaygı vericiydi. Gerçek anlamda önlem almadan yapılan bu sınavlar hem çocukların hem de öğretmenlerin sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Bu durum, toplumsal anlamda taziye ziyaretleri veya asker uğurlamaları ile açıklanmayacak oranda büyük bir sağlık riski doğuruyor. Göstermelik değil, gerçek önlemleri alın. Karantina altındaki öğrencilerin durumlarına ilişkin bir değerlendirme yapılmadığını da gözlemliyoruz. Önümüzdeki hafta yapılacak ve binlerce öğrencinin katılacağı sınavları erteleyin. Çünkü bu sınavlar adeta virüs saçıyor." dedi.

UZMANLAR VELİLERİ VE ÖĞRENCİLERİ UYARIYOR

Pandeminin hala daha devam etitğini hatırlatan Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Süleyman Bahar, öğrencileri ve velileri sosyal mesafe, maske ve hijyen konusunda uyardı. Gençlerin 'Bana bir şey olmaz' davranışlarından uzak durmasını isteyen D. Bahar, " Genç arkadışımız biz gençin bize bir şey olmaz diyor. Bir şey olmaz diye bir şey yok. Bütün arkadaşlar özellikle öğrenciler mutlaka bu bu konuda bilinçli hareket etmeliler. Kesinlikle ceplerinde küçük bir antiseptik taşımalılar. Sınava mutlaka yanlarında bulunsun. Maske takacaklar ve bir de sınav odasına giriş ve çıkışlarda mesafeyi korusunda. Ailelerde bu konu çocuklarını ikaz etmeliler" dedi.

"YA TEDBİRLERİ ARTTIRIN YA DA ERTELEYİN"

Peki ya öğrenciler... Bir çok öğrenci geleceklerine yön verecekleri sınavlardan daha çok koronovirüs hastalığına yakalanmaktan korkuyor. Korku ve stres altında test çözeceklerini belirten öğrenciler ise, ya tedbirlerin daha arttırılmasını ya da ertelenmesini istiyor.